Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 15 Sierpień 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Scandinavian FIM Speedway Grand Prix

Za nami już półmetek tegorocznej rywalizacji w cyklu Grand Prix. W najbliższą sobotę 17 sierpnia odbędzie się szósty tegoroczny turniej GP. Najlepsi żużlowcy na świecie o kolejne punkty do klasyfikacji łącznej mistrzostw świata powalczą w Malilli. Turniej ten zapowiada się niezwykle ciekawie.

W klasyfikacji łącznej mamy niesamowity ścisk na czele znajduje się trzech zawodników, którzy na swoim koncie mają po sześćdziesiąt jeden punktów. Bartosz Zmarzlik, Emil Sajfutdinow i Leon Madsen to prowadzące trio żużlowców. Zaledwie dwa „oczka” do tych jeźdźców traci obecnie Martin Vaculik. Natomiast znajdujący się na piątej pozycji Patryk Dudek z wywalczonymi pięćdziesięcioma pięcioma punktami również liczy się w walce o medale.

Ponownie na torze nie ujrzymy Grega Hancocka, którego tradycyjnie zastąpi Max Fricke. Z powodu kontuzji w sobotnich zawodach nie zobaczymy również Antonio Lindbaecka. Za Szweda wystartuje Mikkel Michelsen.

Bartosz Zmarzlik do tej pory trzykrotnie uczestniczył w turniejach GP rozgrywanych na miejscowym torze. W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku zanotował swój debiut na G&B Arenie w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix. Początkowo zawody miały odbyć się w sobotę, ale z powodu opadów deszczu zdecydowano się przenieść turniej na niedzielę.

Polak rozpoczął swój występ w tych zawodach od zwycięstwa. W czwartym biegu za swoimi plecami do mety przywiózł: Jasona Doyle’a, Piotra Pawlickiego oraz Chrisa Harrisa. W dwóch kolejnych wyścigach dojeżdżał na drugiej pozycji. Po trzech kolejkach startów Polak miał na swoim koncie siedem „oczek”. Dwa następne wyścigi Bartek zakończył na trzecim miejscu. Wywalczone dziewięć punktów po rundzie zasadniczej wystarczyło na awans do półfinału. W gonitwie dwudziestej pierwszej lepsi okazali się jednak Doyle i Pawlicki. Bartek został sklasyfikowany po zakończeniu turnieju na szóstym miejscu.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Malilli 12 sierpnia 2017 roku. Dla Zmarzlika były, to bardzo udane zawody. Żużlowiec bez większych problemów wywalczył sobie awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym przyjechał do mety za plecami Fredrika Lindgrena, pozostawiając w pokonanym polu Taia Woffindena i Piotra Pawlickiego. W najważniejszym biegu wieczoru w pięknym stylu na ostatniej prostej minął prowadzącego Antonio Lindbaecka, psując humory wszystkim szwedzkim kibicom, którzy już widzieli swego rodaka na najwyższym stopniu podium. Ten pojedynek bez wątpienia był jednym z ładniejszych wyścigów finałowych w ostatnich latach.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na G&B Arenie 11 sierpnia. Bartek Zmarzlik bez większych problemów zapewnił sobie awans do biegu półfinałowego. Polak wygrał turniej zasadniczy z dorobkiem czternastu punktów. Jedynej porażki w tej części zawodów doznał w gonitwie dziewiętnastej z Peterem Ljungiem. Wydawało się, że nasz reprezentant wywalczy sobie miejsce w najważniejszym biegu wieczoru. Niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna. Na pierwszym łuku w dwudziestej pierwszej potyczce Polak upadł na tor. Sędzia uznał go za sprawcę przerwania wyścigu i wykluczył Bartka z powtórki. Ostatecznie Zmarzlik zajął w tych zawodach piąte miejsce.

Podsumowując, jeśli Bartosz Zmarzlik szybko trafi z ustawieniami swoich motocykli oraz odnajdzie, odpowiednie ścieżki na torze powinien osiągnąć dobry rezultat. Wygrana w ostatnim turnieju Grand Prix rozegranym na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu z pewnością go dodatkowo podbudowała. Na dodatek Bartek jest w tym roku prawdziwym królem szwedzkich torów. W rozgrywkach Elitserien radzi sobie znakomicie.

Klasyfikacja generalna cyklu Grand Prix po pięciu rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 61
2. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 61 
3. Leon Madsen (Dania) – 61
4. Martin Vaculik (Słowacja) – 59
5. Patryk Dudek (Polska) – 55
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 47 
7. Janusz Kołodziej (Polska) – 44 
8. Maciej Janowski (Polska) – 36 
9. Jason Doyle (Australia) – 35
10. Artiom Łaguta (Rosja) – 34 
11. Niels Kristian Iversen (Dania) – 34
12. Max Fricke (Australia) – 31 
13. Matej Zagar (Słowenia) – 30
14. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 30 
15. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 24 
16. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 21

Dane G&B Areny w Malilli:

  • Adres: Box 18, 570 82 Malilla
  • Pojemność: 15000
  • Rekord toru: Andreas Jonsson: 55,1s
  • Długość toru: 305 metrów

Foto: Mateusz Wójcik

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL