Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 3 Czerwiec 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Prague FIM Speedway Grand Prix of Czech Republic

Przed nami trzecia runda tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę 3 czerwca na torze w Pradze najlepsi żużlowcy na świecie walczyć będą o kolejne punkty do klasyfikacji łącznej mistrzostw.

Bartosz Zmarzlik do tej pory dziewięciokrotnie uczestniczył w zawodach SGP rozgrywanych na miejscowym torze. W sobotę 25 czerwca 2016 roku zanotował swój debiut na Stadionie Markéta w roli stałego uczestnika cyklu Speedway Grand Prix. Polak bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w biegu półfinałowym. Po rundzie zasadniczej żużlowiec na swoim koncie miał dwanaście punktów. W wyścigu dwudziestym pierwszym o miejsce w wielkim finale rywalizował z: Jasonem Doylem, Chrisem Harrisem oraz Taiem Woffindenem. Mimo ambitnej jazdy Zmarzlik do mety dojechał na trzeciej pozycji. Australijczyk i dość niespodziewanie Harris cieszyli się z awansu do najważniejszej gonitwy wieczoru. Polak ostatecznie zajął w tym turnieju piąte miejsce.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w stolicy Czech 10 czerwca 2017 roku. Niestety tym razem nasz zawodnik nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w półfinale. Po części zasadniczej miał na swoim koncie osiem „oczek”. Taką samą ilość punktów uzbierał Peter Kildemand. Duńczyk jednak wygrał dwa wyścigi i, to on zapewnił sobie miejsce w czołowej ósemce. Zmarzlik w klasyfikacji końcowej tej imprezy zajął dziewiątą pozycję.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali w Pradze 26 maja. Polak nie może zaliczyć swojego występu w tamtych zawodach do udanych. Cztery zdobyte punkty i piętnaste miejsce, to nie jest wynik, który zadowala Bartka. Żużlowiec miał duże problemy z dopasowaniem się do miejscowej nawierzchni. Przeplatał gorsze wyścigi z lepszymi. W dwóch biegach dojechał do mety na drugiej pozycji. Natomiast trzy razy kończył wyścigi bez punktów. Zdaniem wielu osób właśnie kiepski występ w tym turnieju pozbawił zawodnika szansy na złoty medal w cyklu SGP 2018.

W sezonie 2019 Bartosz Zmarzlik w Pradze zajął dziewiąte miejsce. Polak przeplatał lepsze biegi z gorszymi. Ostatecznie osiem zgromadzonych punktów nie wystarczyło naszemu żużlowcowi na awans do półfinału. Bartkowi do zajęcia miejsca w pierwszej ósemce po rundzie zasadniczej zabrakło tylko jednego „oczka”. Zawodnik otwarcie przyznał, że w stolicy Czech po drugim swoim wyścigu pogubił się z ustawieniami motocykli.

Zmarzlik w 2020 roku „odczarował” w końcu obiekt w stolicy Czech. Polak w imponującym stylu wygrał wówczas dwie rundy na torze w Pradze.

W sezonie 2021 żużlowcy również dwukrotnie rywalizowali o punkty do klasyfikacji łącznej cyklu SGP w stolicy Czech. W piątek 16 lipca Bartosz Zmarzlik zajął w tych zawodach szóste miejsce. Natomiast w rozegranym dwa dni później turnieju w niedzielę Bartek był piąty. Polak w rundzie zasadniczej na swoim koncie zgromadził trzynaście punktów. Dzięki temu po części podstawowej zawodów zajął drugie miejsce. Zmarzlik w półfinale zdecydował się na start z pierwszego pola, ale niestety nie udało mu się awansować do wielkiego finału.

Bartek w 2022 roku w części zasadniczej zawodów w Pradze zgromadził na swoim koncie jedenaście punktów i awansował do półfinału. Niestety w biegu dwudziestym drugim przyjechał do mety na trzeciej pozycji za plecami Vaculika i  Doyle’a i odpadł z dalszej rywalizacji. Ostatecznie w minionym sezonie rywalizację w Czechach zakończył na piątym miejscu.

Podsumowując, impreza w Pradze zapowiada się bardzo ciekawie. Z pewnością na torze zobaczymy wiele ciekawych pojedynków z udziałem najlepszych żużlowców na świecie. Z „dziką kartą” w tym turnieju pojedzie Vaclav Milik. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 19.00.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2023 po dwóch rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 36 punktów
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 36
3. Jason Doyle (Australia) – 28
4. Jack Holder (Australia) – 26
5. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 23
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 21
7. Martin Vaculik (Słowacja) – 21
8. Dan Bewley (Wielka Brytania) – 20
9. Max Fricke (Australia) – 18
10. Mikkel Michelsen (Dania) – 17
11. Leon Madsen (Dania) – 12
12. Maciej Janowski (Polska) – 10
13. Anders Thomsen (Dania) – 8
14. Patryk Dudek (Polska) – 7
15. Kim Nilsson (Szwecja) – 4

Lista stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Maciej Janowski (Polska)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Robert Lambert (Wielka Brytania)
6. Dan Bewley (Wielka Brytania)
7. Patryk Dudek (Polska)
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
9. Martin Vaculik (Słowacja)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Mikkel Michelsen (Dania)
12. Jack Holder (Australia)
13. Max Fricke (Australia)
14. Anders Thomsen (Dania)
15. Kim Nilsson (Szwecja)

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL