Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 12 Maj 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Orlen Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland

Przed nami drugi turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę 13 maja odbędzie się 2023 Orlen Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland.  Przypominamy, że cykl SGP 2023 składa się z dziesięciu rund.

Bartosz Zmarzlik do tej pory sześciokrotnie uczestniczył w imprezach rozgrywanych na miejscowym torze. W 2015 roku pełnił funkcję zawodnika rezerwowego w warszawskiej rundzie Speedway Grand Prix. Mimo to otrzymał szansę występu w jednym biegu, w którym zwyciężył.

Najlepsi żużlowcy na świecie pierwszy raz ścigali się na sztucznie ułożonym torze w Warszawie w 2015 roku. Niestety tamte zawody okazały się wielką porażką organizatorów. Po dwunastu rozegranych biegach ze względu na zły stan nawierzchni postanowiono wówczas zakończyć ten turniej. Na dodatek do tego popsuła się jeszcze taśma startowa (zawodnicy startowali na zielone światło). Na całe szczęście w kolejnych latach nie zdarzały się już takie wpadki organizacyjne.

Ciekawostką jest to, że w 2016 roku PGE Narodowy gościł dwukrotnie najlepszych żużlowców na świecie. W sobotę 14 maja został rozegrany turniej Speedway Grand Prix. Natomiast następnego dnia w niedzielę Żużlowa Reprezentacja Polski zmierzyła się w spotkaniu towarzyskim z drużyną Reszty Świata.

W sobotę 14 maja 2016 roku Zmarzlik zanotował swój debiut na PGE Narodowym w roli stałego uczestnika cyklu SGP. Bartek rundę zasadniczą zakończył z dorobkiem dziesięciu „oczek”. W biegu półfinałowym przyjechał jednak na końcu stawki i odpadł z dalszej rywalizacji. Ostatecznie został sklasyfikowany wówczas na wysokim szóstym miejscu.

Kolejny turniej Speedway Grand Prix został rozegrany w Warszawie 13 maja 2017 roku. Bartosz Zmarzlik z dwunastoma wywalczonymi punktami w ładnym stylu awansował do półfinału. Podobnie jak miało, to miejsce rok wcześniej na tym etapie zakończył swój start w tych zawodach. W wyścigu dwudziestym drugim dojechał do mety za plecami: Fredrika Lindgrena, Martina Vaculika oraz Taia Woffindena. Polak zajął w tym turnieju piąte miejsce.

W sezonie 2018 żużlowcy rywalizowali w Warszawie 12 maja. Po trzech kolejkach startów Bartek miał na swoim koncie siedem punktów. Wydawało się wówczas, że będzie w stanie powalczyć o naprawdę dobry wynik w tych zawodach. Niestety w kolejnych biegach żużlowiec nie był już tak skuteczny. Osiem punktów wystarczyło na awans do półfinału, w którym Zmarzlik dorzucił jeszcze jedno „oczko”. Na liście końcowej turnieju został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

W 2019 roku najlepsi zawodnicy na świecie o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata walczyli w Warszawie w sobotę 18 maja. Bartosz Zmarzlik swój udział w tej imprezie rozpoczął od zwycięstwa. W części zasadniczej zawodów wywalczył łącznie dziewięć „oczek” które pozwoliły mu się zakwalifikować do półfinału. Bartek w biegu dwudziestym drugim jechał po starcie na drugiej pozycji za Nielsem Kristianem Iversenem. Polak na dystansie popełnił jednak poważny błąd, który wykorzystał Leon Madsen. Mimo ambitnej jazdy nasz reprezentant nie zdołał już odzyskać utraconej pozycji. Ostatecznie na koniec turnieju został sklasyfikowany na szóstej pozycji z dorobkiem dziesięciu „oczek”.

Bartosz Zmarzlik w 2022 roku zajął w Warszawie piąte miejsce. Bartek z wywalczonymi dwunastoma punktami wygrał fazę zasadniczą tego turnieju, ale w biegu półfinałowym popełnił błąd i odpadł z dalszej rywalizacji.

Sobotni turniej zapowiada się niezwykle ciekawie. W gronie głównych faworytów do zwycięstwa wymienia się oprócz Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego, Mikkela Michelsena czy Jasona Doyle’a. Z „dziką kartą” w Warszawie pojedzie Dominik Kubera. Zawodnik Platinum Motoru Lublin od początku tegorocznego sezonu jest w doskonałej formie, dlatego organizatorzy postanowili dać temu żużlowcowi szansę do zaprezentowania swoich umiejętności na torze w Warszawie.

Początek turnieju zaplanowano na godzinę 19:00.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2023 po pierwszym turnieju:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 20 punktów
2. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 18
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 16
4. Jason Doyle (Australia) – 14
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 12
6. Mikkel Michelsen (Dania) – 11
7. Dan Bewley (Wielka Brytania) – 10
8. Martin Vaculik (Słowacja) – 9
9. Max Fricke (Australia) – 8
10. Jack Holder (Australia) – 7
11. Patryk Dudek (Polska) – 6
12. Anders Thomsen (Dania) – 5
13. Leon Madsen (Dania) – 4
14. Maciej Janowski (Polska) – 3
15. Kim Nilsson (Szwecja) – 2
16. Matej Zagar (Słowenia) – 1

Lista stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Maciej Janowski (Polska)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Robert Lambert (Wielka Brytania)
6. Dan Bewley (Wielka Brytania)
7. Patryk Dudek (Polska)
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
9. Martin Vaculik (Słowacja)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Mikkel Michelsen (Dania)
12. Jack Holder (Australia)
13. Max Fricke (Australia)
14. Anders Thomsen (Dania)
15. Kim Nilsson (Szwecja)

Dane PGE Narodowego w Warszawie:

  • Data otwarcia: 29 stycznia 2012 roku
  • Adres: Al. Ks. J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa
  • Pojemność: na trybunach 58500 kibiców, zaś w czasie koncertów do 72900 osób
  • PGE Narodowy jest największym stadionem w naszym kraju.

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL