Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 13 Maj 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw

W sobotę 14 maja zostanie rozegrany drugi turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy na świecie będą rywalizowali w Orlen Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Impreza odbędzie się na stadionie PGE Narodowym.

Stadion Narodowy w Warszawie, bo taką nazwę początkowo nosił ten obiekt, został wybudowany w latach 2008-2011. W 2012 roku był jedną z głównych aren, na której odbywały się mecze piłkarskich Mistrzostw Europy. Na trybunach tego obiektu może zasiąść aż 58500 osób. W 2015 roku zmieniła się nazwa stadionu ze względu na pozyskanie sponsora. Od tamtej chwili jest to PGE Narodowy. Zawody w Warszawie cieszą się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Wyjątkiem był tylko mecz z udziałem Żużlowej Reprezentacji Polski rozegrany w 2016 roku. Pojedynek ten na trybunach obejrzało 25 tysięcy kibiców. Mimo to również należy uznać taką liczbę widzów za spory sukces, zwłaszcza że było to tylko spotkanie towarzyskie.

Bartosz Zmarzlik do tej pory sześciokrotnie uczestniczył w imprezach rozgrywanych na miejscowym torze. W 2015 roku pełnił funkcję zawodnika rezerwowego w warszawskiej rundzie Speedway Grand Prix. Mimo to otrzymał szansę występu w jednym biegu, w którym zwyciężył.

Najlepsi żużlowcy na świecie pierwszy raz ścigali się na sztucznie ułożonym torze w Warszawie w 2015 roku. Niestety tamte zawody okazały się wielką porażką organizatorów. Po dwunastu rozegranych biegach ze względu na zły stan nawierzchni postanowiono wówczas zakończyć ten turniej. Na dodatek do tego popsuła się jeszcze taśma startowa (zawodnicy startowali na zielone światło). Na całe szczęście w kolejnych latach nie zdarzały się już takie wpadki organizacyjne.

Ciekawostką jest to, że w 2016 roku PGE Narodowy gościł dwukrotnie najlepszych żużlowców na świecie. W sobotę 14 maja został rozegrany turniej Speedway Grand Prix. Natomiast następnego dnia w niedzielę Żużlowa Reprezentacja Polski zmierzyła się w spotkaniu towarzyskim z drużyną Reszty Świata.

W sobotę 14 maja 2016 roku Zmarzlik zanotował swój debiut na PGE Narodowym w roli stałego uczestnika cyklu SGP. Bartek rundę zasadniczą zakończył z dorobkiem dziesięciu „oczek”. W biegu półfinałowym przyjechał jednak na końcu stawki i odpadł z dalszej rywalizacji. Ostatecznie został sklasyfikowany wówczas na wysokim szóstym miejscu.

W rozegranym 15 maja 2016 roku spotkaniu towarzyskim Polska uległa drużynie Reszty Świata 44:46. Zmarzlik wywalczył dla naszego kraju osiem punktów. Bartek zaczął od mocnego akcentu swój występ w tym meczu, przywożąc do mety trzy punkty. Niestety trzy kolejne wyścigi w jego wykonaniu nie było już tak dobre. Dopiero w ostatnim swoim starcie ponownie zwyciężył.

Kolejny turniej Speedway Grand Prix został rozegrany w Warszawie 13 maja 2017 roku. Bartosz Zmarzlik z dwunastoma wywalczonymi punktami w ładnym stylu awansował do półfinału. Podobnie jak miało, to miejsce rok wcześniej na tym etapie zakończył swój start w tych zawodach. W wyścigu dwudziestym drugim dojechał do mety za plecami: Fredrika Lindgrena, Martina Vaculika oraz Taia Woffindena. Mimo to był to najlepszy występ w dotychczasowej karierze na PGE Narodowym naszego reprezentanta. Polak zajął w tym turnieju piąte miejsce.

W sezonie 2018 żużlowcy rywalizowali w Warszawie 12 maja. Po trzech kolejkach startów Bartek miał na swoim koncie siedem punktów. Wydawało się wówczas, że będzie w stanie powalczyć o naprawdę dobry wynik w tych zawodach. Niestety w kolejnych biegach żużlowiec nie był już tak skuteczny. Osiem punktów wystarczyło na awans do półfinału, w którym Zmarzlik dorzucił jeszcze jedno „oczko”. Na liście końcowej turnieju został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

W 2019 roku najlepsi zawodnicy na świecie o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata walczyli w Warszawie w sobotę 18 maja. Żużlowiec występem w stolicy naszego kraju kończył trzydniowy maraton startów. W czwartek Zmarzlik uczestniczył w spotkaniu szwedzkiej Elitserien, w którym Vetlanda Speedway podejmowała na swoim torze drużynę Lejonen Gislaved. Mecz zakończył się wygraną gospodarzy 50:40. Bartek w tym meczu wywalczył komplet piętnastu punktów dla ekipy gospodarzy. W piątek żużlowiec poprowadził truly.work Stal Gorzów do zwycięstwa nad Betard Spartą Wrocław, w pojedynku piątej kolejki rozgrywek PGE Ekstraligi. Bartek w pięciu startach przywiózł dla swojego zespołu czternaście „oczek”. Natomiast w sobotę zawodnik wystąpił w turnieju BOLL Speedway Grand Prix Polski rozegranym w Warszawie.

Bartosz Zmarzlik swój udział w tej imprezie rozpoczął od zwycięstwa. W wyścigu czwartym przywiózł do mety za swoimi plecami: Artioma Łagutę, Taia Woffindena oraz Emila Sajfutdinowa. Niestety w gonitwie ósmej dojechał na końcu stawki. W części zasadniczej zawodów wywalczył łącznie dziewięć „oczek” które pozwoliły mu się zakwalifikować do półfinału. Bartek w biegu dwudziestym drugim jechał po starcie na drugiej pozycji za Nielsem Kristianem Iversenem. Polak na dystansie popełnił jednak poważny błąd, który wykorzystał Leon Madsen. Mimo ambitnej jazdy nasz reprezentant nie zdołał już odzyskać utraconej pozycji. Ostatecznie na koniec turnieju został sklasyfikowany na szóstej pozycji z dorobkiem dziesięciu „oczek”.

Moim zdaniem pojechałem całkiem przyzwoity turniej w Warszawie. Wywalczyłem do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata dziesięć punktów. W mojej dotychczasowej karierze zdarzały mi się już słabsze występy na PGE Narodowym. Dopiero zaczynamy rywalizację o medale. Do zdobycia jest jeszcze bardzo dużo punktów – powiedział Bartosz Zmarzlik, po ostatnim turnieju rozegranym w Warszawie.

Sobotni turniej zapowiada się niezwykle ciekawie. W gronie głównych faworytów do zwycięstwa wymienia się oprócz Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego, Mikkela Michelsena czy Leona Madsena. Z „dziką kartą” w Warszawie pojedzie Maksym Drabik. Krajowy lider Motoru Lublin od początku tegorocznego sezonu jest w doskonałej formie dlatego organizatorzy postanowili dać temu żużlowcowi szansę do zaprezentowania swoich umiejętności na torze w Warszawie.

Jesteśmy przekonani, że to doskonały wybór i zawodnik jest na tyle ukształtowany, że poradzi sobie w stawce zawodów, a przede wszystkim on jest po prostu w doskonałej dyspozycji. Oczywiście decyzja o wyborze zawodnika Motoru Lublin została skonsultowana z trenerem reprezentacji Polski, Rafałem Dobruckim – powiedział Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego

Początek imprezy zaplanowano na godzinę 19:00.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2022 po pierwszym turnieju:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 20 pkt
2. Maciej Janowski (Polska) – 18 pkt
3. Mikkel Michelsen (Dania) – 16 pkt
4. Anders Thomsen (Dania) – 14 pkt
5. Leon Madsen (Dania) – 12 pkt
6. Matej Zagar (Słowenia) – 11 pkt
7. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 10 pkt
8. Jason Doyle (Australia) – 9 pkt
9. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 8 pkt
10. Martin Vaculik (Słowacja) – 7 pkt
11. Daniel Bewley (W. Brytania) – 6 pkt
12. Patryk Dudek (Polska) – 5 pkt
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 pkt
14. Jack Holder (Australia)– 3 pkt
15. Max Fricke (Australia) – 2 pkt
16. Paweł Przedpełski (Polska) – 1 pkt

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Wyniki uzyskane przez Bartka Zmarzlika w dotychczasowej karierze w turniejach Speedway Grand Prix rozegranych na torze w Warszawie:

  • Sezon 2015: Grand Prix Polski  – 12 miejsce – (3) 3
  • Sezon 2016: Grand Prix Polski  – 6 miejsce – (2,2,3,w,3,0) 10
  • Sezon 2017: Grand Prix Polski  – 5 miejsce – (3,2,2,3,2,0) 12
  • Sezon 2018: Grand Prix Polski  – 8 miejsce – (3,1,3,0,1,1) 9
  • Sezon 2019: Grand Prix Polski  – 6  miejsce – (3,0,2,3,1,1) 10

Dane PGE Narodowego w Warszawie:

  • Data otwarcia: 29 stycznia 2012 roku
  • Adres: Al. Ks. J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa
  • Pojemność: na trybunach 58500 kibiców, zaś w czasie koncertów do 72900 osób
  • PGE Narodowy jest największym stadionem w naszym kraju.

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL