Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 29 Lipiec 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Monster Energy FIM Speedway World Cup Final

Przed nami wielki finał 2023 Monster Energy FIM Speedway World Cup, czyli Drużynowego Pucharu Świata na żużlu. W sobotę 29 lipca najlepsze cztery reprezentacje powalczą o tytuł mistrzowski. 

Drużynowy Puchar Świata powrócił do kalendarza światowego speedway’a po sześciu latach przerwy. To wydarzenie, do którego dni odliczali wszyscy kibice tej dyscypliny.

Żużlowy mundial 2023 odbywa się w dniach 25-29 lipca we Wrocławiu. Na tym samym stadionie odbyła się jego pierwsza edycja w 2001 roku. Inauguracyjny finał Drużynowego Pucharu Świata wygrali Australijczycy, a reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce. Przez kolejne lata Speedway World Cup dostarczał wielkich emocji i wielkiej radości. Dla polskich fanów rywalizacja drużyn zawsze była najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu. W 2005 roku, gospodarzem finału znów był Wrocław, nasza reprezentacja triumfowała po raz pierwszy, a kolejne sezony to już pasmo sukcesów. 

W latach 2009-2011 biało-czerwoni zaliczyli trzy kolejne triumfy. To oznaczało, że przechodnie trofeum przyznawane zwycięzcom – puchar im. Ove Fundina Polacy zdobyli na własność. W sumie w historii Polska ma 8 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy.

W 2017 roku  rywalizacja drużyn w formacie SWC odbyła się po raz ostatni. Na torze w Lesznie triumfowali Polacy. Pod wodzą Marka Cieślaka po zwycięstwo sięgnęli: Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała. Kolejne lata w żużlowym kalendarzu to rozgrywki Speedway Of Nations, które zastąpiły znaną i lubianą rywalizację drużyn.

W 2020 roku FIM w porozumieniu z nowym promotorem światowego żużla WBD postanowili powrócić do formuły SWC. Zdecydowano, że rywalizacja odbywać się będzie co trzy lata, naprzemiennie z SoN. Przed rokiem na gospodarza półfinałów, barażu oraz finału wybrano Wrocław. To pierwszy raz, gdy cała impreza odbywa się w jednym kraju, jednym mieście i na jednym torze.

Polska jako gospodarz tej trwającej przez tydzień imprezy ma zapewnione miejsce w wielkim finale. Trener Rafał Dobrucki musiał dokonać wyboru pięciu zawodników na ten turniej. Ostatecznie wybór padł na: Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego, Patryka Dudka, Dominika Kuberę oraz Janusza Kołodzieja.

Drużynowy Puchar Świata to prestiż, do tego przed własną polską publicznością. To niesamowita możliwość zapisania się na kartach historii, więc nic dziwnego, że wielu zawodników zgłaszało swoją gotowość i chęć reprezentacji Polski – powiedział Rafał Dobrucki trener Żużlowej Reprezentacji Polski.

W reprezentacji Polski nie wszyscy znają smak złota Drużynowego Pucharu Świata. W imprezie tej zadebiutuje Dominik Kubera, natomiast najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Patryk Dudek, który już w drużynie trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium SWC. 

31-letniemu zawodnikowi trudno będzie jednak dogonić legendy polskiego żużla, a zarazem najbardziej utytułowanych w historii SWC Jarosława Hampela – 6 złotych medali i Tomasza Golloba (5). To ze względu na fakt, że obecnie rywalizacja drużyn odbywać się będzie co trzy lata, a nie tak jak poprzednio (2001-2017) rokrocznie.

Bartosz Zmarzlik w swojej dotychczasowej karierze wywalczył trzy medale w tej imprezie. 

W niedzielę 14 czerwca 2015 roku żużlowiec wywalczył swój pierwszy w karierze medal z reprezentacją Polski w Drużynowym Pucharze Świata. Zawody zostały rozegrane na torze w Vojens.

Bartek w pięciu startach przywiózł wówczas dla naszego kraju trzy punkty. 

Zawodnik w trzecim biegu dojechał do mety na trzeciej pozycji za plecami Fredrika Lindgrena i Nicka Morrisa. Natomiast pokonał w tej potyczce Nickiego Pedersena. Gonitwa piąta nie ułożyła się po myśli Zmarzlika. Żużlowiec przyjechał w niej na końcu stawki. 

W biegu dziesiątym wychowanek Stali Gorzów wywalczył kolejne „oczko” dla naszego kraju. Z powodu defektu motocykla wyścigu nie ukończył Jason Doyle. Bartosz Zmarzlik zdołał w tej imprezie zdobyć jeszcze jeden punkt. W szesnastej gonitwie poradził sobie z Antonio Lindbaeckiem. Natomiast w wyścigu siedemnastym przyjechał do mety na końcu stawki.

Polska ostatecznie z wywalczonymi dwudziestoma siedmioma punktami zdobyła brązowy medal na torze w Vojens. W turnieju zwyciężyli żużlowcy ze Szwecji z trzydziestoma czterema „oczkami”, a dwa punkty mniej od nich zdobyli zawodnicy gospodarzy, czyli jeźdźcy z Danii.

Najskuteczniejszym żużlowcem tego finału był Peter Kildemand. Duńczyk w pięciu startach na swoim koncie zgromadził trzynaście „oczek”.

W 2016 roku finał DPŚ został rozegrany w Manchesterza. Polacy tym razem okazali się najlepsi w tym turnieju. Zmarzlik w pięciu biegach zgromadził na swoim koncie jedenaście „oczek”. Na drugim miejscu rywalizacje w tych zawodach zakończyli zawodnicy gospodarzy, czyli żużlowcy z Wielkiej Brytanii. Natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Szwedzi.

Ostatnia edycja tej imprezy odbyła się w 2017 roku. Gospodarzem finału było miasto Leszno. Podopieczni trenera Marka Cieślaka triumfowali w tych zawodach. 

Polska łącznie wywalczyła pięćdziesiąt punktów, z tego trzynaście dla naszego kraju przywiózł Bartosz Zmarzlik. Szwedzi zgromadzili czterdzieści dwa „oczka”, a sklasyfikowani na trzecim miejscu Rosjanie zaledwie osiemnaście.

Podsumowując, we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująca walka o zwycięstwo. Bezpośredni awans do wielkiego finału z półfinałów wywalczyli zawodnicy z Wielkiej Brytanii oraz Danii. Australijczycy natomiast okazali się najlepsi w barażu. Polaków bez wątpienia czeka bardzo ciężka walka o wygraną.

Awizowane składy na finał Drużynowego Pucharu Świata: 

Dania:
1. Leon Madsen
2. Rasmus Jensen
3. Mikkel Michelsen
4. Nicki Pedersen
5. Anders Thomsen

Polska:
1. Bartosz Zmarzlik
2. Patryk Dudek
3. Maciej Janowski
4. Dominik Kubera
5. Janusz Kołodziej

Wielka Brytania:
1. Tom Brennan
2. Robert Lambert
3. Tai Woffinden
4. Adam Ellis
5. Daniel Bewley

Australia:
1. Max Fricke
2. Jack Holder
3. Jason Doyle
4. Jaimon Lidsey
5. Chris Holder

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL