Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 15 Lipiec 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Holmgrens Bil Malilla FIM Speedway Grand Prix of Sweden

Przed nami szósty turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy na świecie w sobotę 15 lipca rywalizować będą na torze w Malilli. 

W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku w roli stałego uczestnika cyklu SGP swój debiut na miejscowym owalu zanotował Bartosz Zmarzlik. Początkowo zawody miały odbyć się w sobotę, ale z powodu opadów deszczu zdecydowano się przenieść turniej na niedzielę.Bartek rozpoczął swój występ w tych zawodach od zwycięstwa. W czwartym biegu za swoimi plecami do mety przywiózł: Jasona Doyle’a, Piotra Pawlickiego oraz Chrisa Harrisa. W dwóch kolejnych wyścigach dojeżdżał na drugiej pozycji. Po trzech kolejkach startów Zmarzlik miał na swoim koncie siedem „oczek”. Dwa następne wyścigi nasz rodak zakończył na trzecim miejscu. Wywalczone dziewięć punktów po rundzie zasadniczej wystarczyło na awans do półfinału. W gonitwie dwudziestej pierwszej lepsi okazali się jednak Doyle i Pawlicki. Bartosz Zmarzlik został sklasyfikowany po zakończeniu turnieju na szóstym miejscu.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Malilli 12 sierpnia 2017 roku. Dla Zmarzlika były, to bardzo udane zawody. Żużlowiec bez większych problemów wywalczył sobie awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym przyjechał do mety za plecami Fredrika Lindgrena, pozostawiając w pokonanym polu Taia Woffindena i Piotra Pawlickiego. W najważniejszym biegu wieczoru w pięknym stylu na ostatniej prostej minął prowadzącego Antonio Lindbaecka, psując humory wszystkim szwedzkim kibicom, którzy już widzieli swego rodaka na najwyższym stopniu podium. Ten pojedynek bez wątpienia był jednym z ładniejszych wyścigów finałowych w ostatnich latach.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na G&B Arenie 11 sierpnia. Bartosz Zmarzlik bez większych problemów zapewnił sobie awans do biegu półfinałowego. Polak wygrał turniej zasadniczy z dorobkiem czternastu punktów. Jedynej porażki w tej części zawodów doznał w gonitwie dziewiętnastej z Peterem Ljungiem. Wydawało się, że nasz reprezentant wywalczy sobie miejsce w najważniejszym biegu wieczoru. Niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna. Na pierwszym łuku w dwudziestej pierwszej potyczce Polak upadł na tor. Sędzia uznał go za sprawcę przerwania wyścigu i wykluczył Bartka z powtórki. Ostatecznie Zmarzlik zajął w tych zawodach piąte miejsce.

Kolejny turniej na miejscowym torze odbył się w sobotę 17 sierpnia 2019 roku. Bartosz Zmarzlik zajął wówczas siódme miejsce w Grand Prix Skandynawii. Polak na torze w Malilli uzbierał na swoim koncie osiem punktów. Swój start w zawodach zakończył na biegu półfinałowym, w którym startował z najgorszego trzeciego pola i dojechał na końcu stawki.

W sezonie 2020 z powodu pandemii w Szwecji nie odbył się żaden turniej. W sobotę 14 sierpnia 2021 roku żużlowcy ponownie rywalizowali w Malilli. Zawody zakończyły się wygraną Bartosza Zmarzlika. Polak po trzech startach miał na swoim koncie tylko pięć punktów, ale w kolejnych biegach był już poza zasięgiem wszystkich rywali. W bardzo ładnym stylu wygrał wielki finał, w którym pokonał Artioma Łagutę i Fredrika Lindgrena. W pierwszym podejściu do tej gonitwy w taśmę wjechał Jason Doyle, który został wykluczony z powtórki.

W sezonie 2022 Bartek ponownie zwyciężył w Malilli. Polak w trakcie tego turnieju wywalczył swój trzeci w dotychczasowej karierze tytuł mistrzowski.

Losy złotego medalu w cykl SGP 2022 rozstrzygnęły się w wyścigu dwudziestym pierwszym.

W pierwszym półfinale z powodu defektu motocykla biegu nie ukończył Leon Madsen. Wówczas okazało się, że Bartosz Zmarzlik wywalczył swój trzeci mistrzowski tytuł w swojej dotychczasowej karierze.

Drugi półfinał zakończył się wygraną Bartka. Na dystansie Maciej Janowski poradził sobie z Robertem Lambertem i również awansował do wielkiego finału.

W wielkim finale Bartosz Zmarzlik kapitalnie ruszył z drugiego pola startowego i odniósł zwycięstwo. Na dystansie blisko Bartka jechał Lindgren, ale nie zdołał wyprzedzić naszego reprezentanta. Trzecie miejsce w finale zajął Maciej Janowski, a na końcu stawki przyjechał Tai Woffinden.

Po pięciu rozegranych rundach cyklu Speedway Grand Prix 2023 liderem jest Bartek z wywalczonymi dziewięćdziesięcioma punktami. Dwadzieścia jeden „oczek” do Zmarzlika traci drugi w klasyfikacji łącznej Jack Holder.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2023 po pięciu rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 90 punktów
2. Jack Holder (Australia) – 69
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 68
4. Jason Doyle (Australia) – 68
5. Leon Madsen (Dania) – 60
6. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 54
7. Martin Vaculik (Słowacja) – 51
8. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 49
9. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 41
10. Max Fricke (Australia) – 34
11. Maciej Janowski (Polska) – 31
12. Anders Thomsen (Dania) – 29
13. Mikkel Michelsen (Dania) – 28
14. Patryk Dudek (Polska) – 28
15. Kim Nilsson (Szwecja) – 22

Lista stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Maciej Janowski (Polska)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Robert Lambert (Wielka Brytania)
6. Daniel Bewley (Wielka Brytania)
7. Patryk Dudek (Polska)
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
9. Martin Vaculik (Słowacja)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Mikkel Michelsen (Dania)
12. Jack Holder (Australia)
13. Max Fricke (Australia)
14. Anders Thomsen (Dania)
15. Kim Nilsson (Szwecja) 

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL