Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 28 Marzec 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź – Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda

W poniedziałek 29 marca na torze w Bydgoszczy zostanie rozegrane Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Turniej wraca do tego miasta po kilku latach przerwy. W stawce uczestników znalazł się również Bartosz Zmarzlik. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 18.00. Z powodu panującej nadal w naszym kraju pandemii koronawirusa zawody zostaną rozegrane bez udziału publiczności. Bezpośrednią transmisję z Bydgoszczy przeprowadzi jednak na swojej antenie TVP Sport.

Historia turnieju sięga lat 50., kiedy to Criterium Asów był jednym z ostatnich turniejów rozgrywanych w danym sezonie. Pierwszym, historycznym zwycięzcą był Zbigniew Raniszewski, który w 1951 roku zakończył zawody z 15 punktami na koncie.

Kryterium Asów ponownie inauguruje sezon żużlowy w Polsce. Tak było od 1982 roku i cieszę się, że po kilku latach przerwy ten turniej wraca do kalendarza sportu żużlowego. Na Kryterium przyjeżdżali kibice z całej Polski, licząc za każdym razem na dobre ściganie u progu sezonu. Przykro mi, że kibice nie mogą zasiąść na trybunach i zobaczyć tego turnieju „na żywo”. Myślę jednak, że przed telewizorami zobaczą bardzo dobre ściganie i emocjonujące zawody – powiedział Jerzy Kanclerz, prezes Abramczyk Polonii Bydgoszcz.

Od lat 80., zawody były organizowane na początku sezonu, a z biegiem czasu przyciągały do Bydgoszczy najlepszych zawodników tej dyscypliny. Najwięcej, bo aż 14 razy (w tym 9 z rzędu) po zwycięstwo sięgał Tomasz Gollob. Warto dodać, że Gollob, aż 10 razy wygrał turniej, zdobywając komplet punktów (15).

Ostatnie Kryterium Asów rozegrano 1 kwietnia 2012 roku. Na Stadionie Miejskim w Bydgoszczy zwyciężył dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Darcy Ward. Na podium stanęli także Maciej Janowski oraz Robert Kościecha.

Na liście startowej tej imprezy doszło do jednej zmiany. Z zawodów postanowił wycofać się Emil Sajfutdinow. Rosjanin chce na spokojnie wraz z kolegami z drużyny przygotować się do pierwszego meczu ligowego w tym sezonie. Przypominamy, że w niedzielę 4 kwietnia Fogo Unia Leszno zmierzy się u siebie z drużyną Bartosza Zmarzlika Moje Bermudy Stalą Gorzów. W poniedziałek w dniu turnieju w Bydgoszczy popularne „Byki” mają zaplanowany mecz towarzyski z Falubazem Zielona Góra.

Poniedziałkowy występ w Kryterium Asów będzie dla Zmarzlika pierwszym w dotychczasowej karierze. Lider drużyny z Gorzowa ostatni raz na miejscowym torze startował pod koniec lipca 2020 roku. Żużlowiec zwyciężył wówczas w DPV Logistic ZOOleszcz Finale Turnieju o Złoty Kask. Zawodnik zgromadził na swoim koncie komplet piętnastu punktów. Dla Bartka było to pierwsze zwycięstwo w tej prestiżowej imprezie.

Bartek pierwszy raz wyjechał na tor w biegu trzecim. Zmarzlik o pierwsze punkty rywalizował z: Krzysztofem Buczkowskim, Dominikiem Kuberą oraz Bartoszem Smektałą. Był to wyścig bez większej historii. Po doskonałym wyjściu spod taśmy startowej lider Moje Bermudy Stali Gorzów odniósł pewne zwycięstwo.

W gonitwie ósmej Bartosz Zmarzlik po kolejnym udanym starcie na pierwszym wirażu przedarł się na prowadzenie przed Kacpra Worynę. Z wychowankiem klubu z Rybnika poradził sobie również Krzysztof Kasprzak. Natomiast na końcu stawki dojechał Jakub Jamróg.

Bartek w biegu dziesiątym stoczył ciekawy pojedynek o zwycięstwo z Januszem Kołodziejem. Zmarzlik wygrał start, ale na chwilę na pierwsze miejsce przedarł się zawodnik Fogo Unii Leszno. Bartosz Zmarzlik zdołał odnieść trzecie zwycięstwo. Po trzech kolejkach startów zawodnik z Gorzowa jako jedyny żużlowiec był niepokonany.

Bardzo ciekawy przebieg miał wyścig trzynasty. Fantastyczny pojedynek o zwycięstwo stoczył Bartosz Zmarzlik z Jarosławem Hampelem. Obaj zawodnicy kilkakrotnie mijali się na dystansie. Ostatecznie górą w tej rywalizacji okazał się Bartek. Bez wątpienia był to jeden z najładniejszych wyścigów tego turnieju.

Ostatni raz na tor lider Stali Gorzów wyjechał w biegu dziewiętnastym. Zmarzlik ponownie był piekielnie szybki. Po starcie na pierwszym wirażu dojechał do ścieżki przy samej bandzie, gdzie nabrał ogromnej prędkości i odjechał do przodu pozostałym zawodnikom. Na drugiej pozycji do mety przyjechał Paweł Przedpełski. Na trzecim miejscu na linię mety wjechał Patryk Dudek. Natomiast na końcu stawki przyjechał Jakub Miśkowiak.

Zawody były bardzo ciekawe, kilka biegów mogło z pewnością się podobać kibicom. Najważniejsze jest jednak to, że w trakcie całej imprezy nie wydarzył się żaden wypadek. Organizatorzy przygotowali na ten turniej doskonale nawierzchnię, która pozwoliła na stworzenie ciekawego widowiska na torze.

Stawka poniedziałkowego turnieju wygląda niezwykle ciekawie. Biegi z udziałem Bartosza Zmarzlika, Artioma Łaguty, czy Jarosława Hampela z pewnością będą ozdobą tych zawodów. Trudno jest wskazać jednego zdecydowanego faworyta do zwycięstwa w Bydgoszczy, ale nie wynik tutaj jest najważniejszy. Dla większości żużlowców będzie to doskonała okazja do sprawdzenia sprzętu i swojej formy przez zbliżającą się dużymi krokami inauguracją sezonu ligowego w naszym kraju. Wydaje się jednak, że o podium oprócz Zmarzlika, Łaguty i Hampela powalczyć może również Dominik Kubera. Czarnym koniem imprezy może okazać się najbardziej doświadczony z całej stawki uczestników Piotr Protasiewicz. Nie można również przekreślać szans na dobry występ Szymona Woźniaka. Wychowanek miejscowej Polonii doskonale czuje się na tym torze.

Podsumowując, jednego możemy być pewni, w poniedziałek z pewnością emocji nie zabraknie. Kto stanie na podium? Przekonamy się o tym późnym wieczorem kiedy impreza się zakończy.

Lista startowa XXXII Kryterium Asów:

1. Mikkel Michelsen (Motor Lublin)
2. Artiom Łaguta (Betard Sparta Wrocław)
3. Krzysztof Buczkowski (Motor Lublin)
4.
5. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów)
6. David Bellego (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
7. Andreas Lyager (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
8. Szymon Woźniak (Moje Bermudy Stal Gorzów)
9. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra)
10. Tobiasz Musielak (eWinner Apator Toruń)
11. Adrian Gała (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
12. Dominik Kubera (Motor Lublin)
13. Jarosław Hampel (Motor Lublin)
14. Wadim Tarasienko (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
15.
16. Grzegorz Zengota (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)

Foto: Anna Kłopocka

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL