Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 17 Wrzesień 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: Kaeser FIM Speedway Grand Prix of Sweden – Malilla

Do końca tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix pozostały już tylko dwie rundy. W sobotę 17 września na torze w Malilli odbędzie się Grand Prix Szwecji.

W niedzielę 14 sierpnia 2016 roku w roli stałego uczestnika cyklu SGP swój debiut na miejscowym owalu zanotował Bartosz Zmarzlik. Początkowo zawody miały odbyć się w sobotę, ale z powodu opadów deszczu zdecydowano się przenieść turniej na niedzielę.

Bartek rozpoczął swój występ w tych zawodach od zwycięstwa. W czwartym biegu za swoimi plecami do mety przywiózł: Jasona Doyle’a, Piotra Pawlickiego oraz Chrisa Harrisa. W dwóch kolejnych wyścigach dojeżdżał na drugiej pozycji. Po trzech kolejkach startów Zmarzlik miał na swoim koncie siedem „oczek”. Dwa następne wyścigi nasz rodak zakończył na trzecim miejscu. Wywalczone dziewięć punktów po rundzie zasadniczej wystarczyło na awans do półfinału. W gonitwie dwudziestej pierwszej lepsi okazali się jednak Doyle i Pawlicki. Bartosz Zmarzlik został sklasyfikowany po zakończeniu turnieju na szóstym miejscu.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Malilli 12 sierpnia 2017 roku. Dla Zmarzlika były, to bardzo udane zawody. Żużlowiec bez większych problemów wywalczył sobie awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym przyjechał do mety za plecami Fredrika Lindgrena, pozostawiając w pokonanym polu Taia Woffindena i Piotra Pawlickiego. W najważniejszym biegu wieczoru w pięknym stylu na ostatniej prostej minął prowadzącego Antonio Lindbaecka, psując humory wszystkim szwedzkim kibicom, którzy już widzieli swego rodaka na najwyższym stopniu podium. Ten pojedynek bez wątpienia był jednym z ładniejszych wyścigów finałowych w ostatnich latach.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na G&B Arenie 11 sierpnia. Bartosz Zmarzlik bez większych problemów zapewnił sobie awans do biegu półfinałowego. Polak wygrał turniej zasadniczy z dorobkiem czternastu punktów. Jedynej porażki w tej części zawodów doznał w gonitwie dziewiętnastej z Peterem Ljungiem. Wydawało się, że nasz reprezentant wywalczy sobie miejsce w najważniejszym biegu wieczoru. Niestety rzeczywistość okazała się zgoła inna. Na pierwszym łuku w dwudziestej pierwszej potyczce Polak upadł na tor. Sędzia uznał go za sprawcę przerwania wyścigu i wykluczył Bartka z powtórki. Ostatecznie Zmarzlik zajął w tych zawodach piąte miejsce.

Kolejny turniej na miejscowym torze odbył się w sobotę 17 sierpnia 2019 roku. Bartosz Zmarzlik zajął wówczas siódme miejsce w Grand Prix Skandynawii. Polak na torze w Malilli uzbierał na swoim koncie osiem punktów. Swój start w zawodach zakończył na biegu półfinałowym, w którym startował z najgorszego trzeciego pola i dojechał na końcu stawki.

W 2020 roku z powodu pandemii w Szwecji nie odbył się żaden turniej. Ostatni raz najlepsi żużlowcy na miejscowym torze o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata rywalizowali w sobotę 14 sierpnia 2021 roku.

Zawody zakończyły się wygraną Bartosza Zmarzlika. Polak po trzech startach miał na swoim koncie tylko pięć punktów, ale w kolejnych biegach był już poza zasięgiem wszystkich rywali. W bardzo ładnym stylu wygrał wielki finał, w którym pokonał Artioma Łagutę i Fredrika Lindgrena. W pierwszym podejściu do tej gonitwy w taśmę wjechał Jason Doyle, który został wykluczony z powtórki.

Po ośmiu rozegranych rundach cyklu Speedway Grand Prix liderem jest Bartek z wywalczonymi sto dwudziestoma ośmioma punktami. Dwadzieścia „oczka” do Zmarzlika traci drugi w klasyfikacji łącznej Leon Madsen.

Na torze w Malilli nie zobaczymy leczącego kontuzję nogi Mikella Michelsena w jego miejsce szansę zaprezentowania swoich umiejętności otrzyma Mads Hansen.

Podsumowując, sobotnie zawody zapowiadają się niezwykle ciekawie, a faworytów do zwycięstwa jest co najmniej kilku. Początek tego turnieju zaplanowano na godzinę 19.00

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2022 po ośmiu rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 128
2. Leon Madsen (Dania) – 108
3. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 91
4. Patryk Dudek (Polska) – 90
5. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 86
6. Maciej Janowski (Polska) – 76
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 74
8. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 74
9. Mikkel Michelsen (Dania) – 70
10. Jason Doyle (Australia) – 68
11. Martin Vaculik (Słowacja) – 59
12. Jack Holder (Australia) – 58
13. Anders Thomsen (Dania) – 51
14. Max Fricke (Australia) – 49
15. Paweł Przedpełski (Polska) – 28
16. Rasmus Jensen (Dania) – 12

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Dotychczasowe występy w karierze Bartosza Zmarzlika w turniejach Speedway Grand Prix rozegranych w Malilli:

  • 14.08.2016 – (3,2,2,1,1) 9+1 – VI miejsce
  • 12.08.2017 – (3,1,2,1,3) 10+2+3 – I miejsce
  • 11.08.2018 – (3,3,3,3,2) 14+w – V miejsce
  • 17.08.2019 – (3,1,2,1,1) 8+0 – VII miejsce
  • 14.08.2021 – (0,3,1,1,3) 8+3+3 – I miejsce

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL