Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 13 Sierpień 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: FIM Speedway Grand Prix of Great Britain – Cardiff

W sobotę 13 sierpnia odbędzie się Grand Prix Wielkiej Brytanii. Najlepsi żużlowcy na świecie powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw na sztucznie ułożonym torze w Cardiff.

Bartosz Zmarzlik do tej pory czterokrotnie uczestniczył w turniejach SGP rozgrywanych na torze w Cardiff. W sobotę 9 lipca 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym „owalu”. Dla naszego reprezentanta były to udane zawody. Polak w rundzie zasadniczej zgromadził na swoim koncie dziesięć punktów. W biegu półfinałowym dojechał do mety za plecami Antonio Lindbaecka i awansował do wielkiego finału. W najważniejszym wyścigu wieczoru zmierzył się z: Lindbaeckiem, Woffindenem oraz Hancockiem. Mimo ambitnej jazdy musiał uznać wyższość świetnie dysponowanego Szweda oraz Brytyjczyka. W debiucie na miejscowym torze Bartek zajął wysokie trzecie miejsce.

Kolejny turniej Speedway Grand Prix został rozegrany w Cardiff 22 lipca 2017 roku. Zmarzlik bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w półfinale. W turnieju zasadniczym żużlowiec zdobył trzynaście „oczek”. Polak bardzo dobrze zaprezentował się również, w półfinale, w którym zwyciężył. Wydawało się wówczas, że nasz reprezentant ma spore szanse na zajęcie miejsca na podium w wielkim finale. Najważniejsza gonitwa wieczoru była rozgrywana na raty. W pierwszym podejściu start ukradł Jason Doyle. Arbiter zarządził powtórkę w pełnym składzie. W niej najlepiej spod taśmy ruszył Janowski, który wygrał ten turniej. Bartek Zmarzlik walczył na dystansie o drugie miejsce z Doylem. Wydawało się przez chwilę, że nasz zawodnik da radę wyprzedzić rywala. Niestety na przedostatnim łuku Polak zanotował defekt motocykla, jadąc na trzecim miejscu. Ostatecznie Zmarzlik zajął w tych zawodach najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Principality Stadium 21 lipca. Bartek zaliczył wówczas swój najlepszy występ w Cardiff. Żużlowiec bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w półfinale, w którym zwyciężył. W wielkim finale przywiózł natomiast za swoimi plecami do mety: Taia Woffindena, Macieja Janowskiego oraz Grega Hancocka. Zmarzlik w pięknym stylu wygrał ten turniej, dopisując za ten występ aż dziewiętnaście punktów do klasyfikacji łącznej cyklu Speedway Grand Prix.

Bartosz Zmarzlik zajął w sobotę 22 września 2019 roku trzecie miejsce w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Polak w wielkim finale przyjechał do mety za plecami Leona Madsena i Emila Sajfutdinowa.

W półfinale zdecydowałem się na start z pola pierwszego, czyli w kasku czerwonym co okazało się słusznym wyborem. W wielkim finale po starcie jechałem trzeci, a w tej części zawodów trudno już było wyprzedzać. Zawody w Cardiff co roku są dla mnie bardzo udane. Lubię tutaj startować miejscowy stadion ma niesamowity klimat i robi ogromne wrażenie, jak się na nim jeździ – powiedział Bartosz Zmarzlik po turnieju w 2019 roku.

Podsumowując Bartosz Zmarzlik dobrze radzi sobie w Cardiff. W czterech turniejach, w których startował, zawsze występował w wielkim finale. Polak jest uważany za jednego z głównych faworytów do zwycięstwa w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Kandydatów do wygranej jest jednak co najmniej kilku. Na pewno przed własną publicznością z dobrej strony będą chcieli zaprezentować się żużlowcy z Wielkiej Brytanii. Tai Woffinden, Robert Lambert i Daniel Bewley z pewnością są w stanie powalczyć o awans do wielkiego finału. W ostatnim czasie do wysokiej formy wrócił Woffinden, który w pierwszej części tegorocznego sezonu jeździł w kratkę.

Po pięciu rozegranych rundach cyklu Speedway Grand Prix liderem jest Bartek z wywalczonymi siedemdziesięcioma ośmioma punktami. Osiemnaście „oczek” do Zmarzlika traci drugi w klasyfikacji łącznej Leon Madsen. Z „dziką kartą” w tych zawodach pojedzie Adam Ellis. Na torze nie ujrzymy również leczącego kontuzję Martina Vaculika. Słowackiego zawodnika zastąpi pierwszy rezerwowy tegorocznego cyklu Andrzej Lebiediew.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2022 po pięciu rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 78
2. Leon Madsen (Dania) – 60
3. Martin Vaculik (Słowacja) – 53
4. Maciej Janowski (Polska) – 53
5. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 51
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 50
7. Anders Thomsen (Dania) – 49
8. Patryk Dudek (Polska) – 49
9. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 47
10. Jason Doyle (Australia) – 44
11. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 44
12. Mikkel Michelsen (Dania) – 42
13. Max Fricke (Australia) – 33
14. Jack Holder (Australia) – 32
15. Paweł Przedpełski (Polska) – 19
16. Matej Zagar (Słowenia) – 11
17. Kai Huckenbeck (Niemcy) – 7
18. Maksym Drabik (Polska) – 4
19. Szymon Woźniak (Polska) – 3
20. Jan Kvech (Czechy) – 1

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL