Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 4 Czerwiec 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: FIM Speedway Grand Prix of Germany – Teterow

Przed nami czwarta runda tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę 4 czerwca na torze w Teterow najlepsi żużlowcy na świecie walczyć będą o kolejne punkty do klasyfikacji łącznej mistrzostw.

Miasto Teterow położone jest w północno-wschodnich Niemczech, w powiecie Rostock. Liczy około 9 tysięcy mieszkańców. Po kilku latach przerwy w 2016 Grand Prix Niemiec na żużlu powróciło do kalendarza poprzez usunięcie z niego Grand Prix Finlandii. Miejscowy stadion nosi nazwę Bergring Arena i od 2016 roku odbywała się na tym obiekcie jedna z rund SGP tak było do 2019 roku. Z powodu epidemii koronawirusa przez dwa ostatnie sezony turnieje SGP nie odbywały się na miejscowym „owalu”. Obiekt może pomieścić 18 tysięcy widzów. Długość toru wynosi 314 metrów.

Bartosz Zmarzlik do tej pory czterokrotnie uczestniczył w turniejach SGP rozgrywanych na miejscowym torze. W sobotę 10 września 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym „owalu”. Dla naszego reprezentanta były to udane zawody. Polak nie wygrywając żadnego ze swoich biegów w rundzie zasadniczej, awansował do półfinału, w którym do mety dojechał za plecami Grega Hancocka. W finale Bartek Zmarzlik uległ tylko Jasonowi Doyle’owi, w pokonanym polu zostawiając Grega Hancocka i Nielsa Kristiana Iversena.

Kolejny turniej Speedway Grand Prix został rozegrany w Teterow 9 września 2017 roku. Nie były to udane zawody dla Bartosza Zmarzlika. Po trzech kolejkach startów Polak nie miał na swoim koncie żadnego punktu. Dopiero w dwóch ostatnich wyścigach przywoził do mety po jednym „oczku”. Ostatecznie z wywalczonymi dwoma punktami został sklasyfikowany na piętnastym miejscu. Dla naszego reprezentanta był to najgorszy występ w dotychczasowej karierze na miejscowym torze.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Bergring Arenie 22 września. Bartek Zmarzlik bez większych problemów zapewnił sobie awans do biegu półfinałowego. W rundzie zasadniczej uzbierał na swoim koncie dwanaście punktów. W walce o awans do wielkiego finału zmierzył się z: Gregiem Hancockiem, Nielsem Kristianem Iversenem oraz Maciejem Janowskim. W wyścigu tym zwyciężył najbardziej doświadczony z tej czwórki zawodnik, czyli Hancock. Zmarzlik przyjechał na linię mety na drugiej pozycji. W najważniejszym biegu wieczoru Polak mimo dobrego startu uległ Woffindenowi i Doyle’owi.

W  sezonie 2019 Grand Prix Niemiec odbyło się 31 sierpnia. Dla Bartosza Zmarzlika był to bardzo udany wieczór. Polak w rundzie zasadniczej turnieju wywalczył dwanaście punktów i bez większych problemów zapewnił sobie awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym Bartek do mety przyjechał za plecami Macieja Janowskiego. Dzięki temu obaj nasi żużlowcy wywalczyli sobie miejsce w najważniejszej gonitwie wieczoru. W wielkim finale Janowski ponowie okazał się najszybszy. Zmarzlik dojechał na drugiej pozycji. Dzięki dobremu występowi Bartosz Zmarzlik zrównał się punktami w klasyfikacji łącznej mistrzostw świata z Leonem Madsenem. Duńczyk jeździł w tym turnieju w kratkę. Przeplatał lepsze występy z gorszymi, ostatecznie na koniec imprezy ze zdobytymi dziesięcioma „oczkami” zajął szóste miejsce.

Organizatorzy przygotowali bardzo dobrze nawierzchnię na ten turniej. Kibice moim zdaniem obejrzeli bardzo ciekawe zawody. Mimo że nie udało mi się wygrać w Teterow, to jestem zadowolony ze swojego występu. Zdobyłem dość dużo punktów. Zrównałem się punktami z Leonem Madsenem. Praktycznie rywalizacja między nami rozpoczyna się tak naprawdę teraz od nowa. Chciałem również podziękować całemu mojemu teamowi za świetną robotę. Dzięki ich pracy udało mi się osiągnąć taki wynik – powiedział Bartosz Zmarzlik, po zawodach w Teterow w 2019 roku.

Bartek do tej pory wystąpił w dwudziestu sześciu wyścigach w turniejach Speedway Grand Prix rozegranych na torze w Teterow. Najwięcej razy do mety dojeżdżał na drugiej pozycji. Polak piętnaście biegów ukończył z dorobkiem dwóch punktów. Średnia biegowa zawodnika z dotychczasowych startów na miejscowym obiekcie wynosi 1,769.

Sobotni turniej zapowiada się niezwykle interesująco. Po trzech rozegranych rundach cyklu Speedway Grand Prix liderem jest Bartek z wywalczonymi czterdziestoma czteroma punktami. Jedno „oczko” do Zmarzlika traci Maciej Janowski. Natomiast Leon Madsen ma cztery punkty straty do lidera. Z pewnością na torze w Teterow zobaczymy wiele ciekawych pojedynków z udziałem najlepszych żużlowców na świecie. Z „dziką kartą” w tych zawodach pojedzie Kai Huckenbeck. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 19.00.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2022 po trzech rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 44
2. Maciej Janowski (Polska) – 43
3. Leon Madsen (Dania) – 40
4. Mikkel Michelsen (Dania) – 33
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 32
6. Jason Doyle (Australia) – 31
7. Max Fricke (Australia) – 30
8. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 30
9. Martin Vaculik (Słowacja) – 29
10. Anders Thomsen (Dania) – 24
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 22
12. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 20
13. Jack Holder (Australia) – 17
14. Patryk Dudek (Polska) – 15
15. Paweł Przedpełski (Polska) – 12

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Wyniki uzyskane przez Bartka Zmarzlika w dotychczasowej karierze w turniejach  Speedway Grand Prix rozegranych na torze w Teterow:

Sezon 2016:
Grand Prix Niemiec – 2 miejsce – (2,2,1,2,2,2,2) 13

Sezon 2017:
Grand Prix Niemiec – 15 miejsce –  (0,w,0,1,1) 2

Sezon 2018:
Grand Prix Niemiec – 3 miejsce – (3,2,3,2,2,2,1) 15

Sezon 2019:
Grand Prix Niemiec – 2 miejsce – (3,2,2,3,2,2,2) 16

  • Dane Stadionu Bergring Arena w Teterow:
  • Adres: Appelhäger Chaussee 1, 17166 Teterow, Niemcy
  • Pojemność: 18 000
  • Długość toru: 314 metrów

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL