Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Kwiecień 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: FIM Speedway Grand Prix of Croatia

W sobotę 30 kwietnia zostanie rozegrany pierwszy turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy na świecie o punkty będą rywalizować na torze w Gorican. Zawody te zapowiadają się niezwykle interesująco.

Bartosz Zmarzlik rywalizację w 2021 roku w SGP zakończył na drugim miejscu.

Pierwszy raz o punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata żużlowcy rywalizowali 16 lipca na torze w Pradze. Bartek zajął w tych zawodach szóste miejsce. Dwa dni później w stolicy Czech został rozegrany kolejny turniej. Polak w rundzie zasadniczej na swoim koncie zgromadził trzynaście punktów. Dzięki temu po części podstawowej zawodów zajął drugie miejsce. Żużlowiec w półfinale zdecydował się na start z pierwszego pola, ale niestety nie udało mu się awansować do wielkiego finału.

W ostatni piątek lipca odbył się turniej na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Bartosz Zmarzlik zwyciężył w stolicy Dolnego Śląska. Następnego dnia na tym samym torze wychowanek Stali Gorzów ponownie okazał się najlepszym jeźdźcem. Po pasjonującej walce w gonitwie finałowej przed samą metą nasz rodak „wyrwał” zwycięstwo w tej imprezie Artiomowi Łagucie.

Na początku sierpnia po raz pierwszy w historii miasto Lublin było organizatorem dwóch rund cyklu SGP. W piątek 6 sierpnia Bartek zwyciężył swój trzeci turniej w zeszłorocznym sezonie. Natomiast w sobotę 7 sierpnia w najważniejszym biegu wieczoru uległ tylko Łagucie.

Siódmy turniej cyklu SGP 2021 został rozegrany w Malilli. Zmarzlik w początkowej części zawodów miał problemy z dopasowaniem się do panujących warunków torowych. Dopiero w ostatnim wyścigu rundy zasadniczej zapewnił sobie awans do półfinału, w którym przyjechał do mety na pierwszej pozycji. W wielkim finale triumfował przed swoim najgroźniejszym rywalem w walce o tytuł mistrzowski, czyli Artiomem Łagutą.

W sobotę 28 sierpnia został rozegrany ósmy turniej zeszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Zawody odbyły się na torze w Togliatti. Bartosz Zmarzlik zajął w tej imprezie drugie miejsce.

Gospodarzem dziewiątej rundy o tytuł najlepszego żużlowca na świecie w sezonie 2021 było miasto Vojens. Impreza w Danii zakończyła się wygraną Łaguty, a za plecami Rosjanina na drugiej pozycji do mety przyjechał Bartek.

Motoarena w piątek 1 października niestety nie okazała się szczęśliwa dla naszego rodaka. Bartosz Zmarzlik w tych zawodach zajął piąte miejsce. Artiom Łaguta okazał się tego dnia najlepszym jeźdźcem. Wydawało się, że przed sobotnim ostatnim turniejem Polak praktycznie stracił szansę na trzeci tytuł mistrzowski. Dziewięć punktów przewagi w klasyfikacji łącznej Rosjanina wydawało się dość solidną i bezpieczną zaliczką. Początek tej imprezy nie ułożył się jednak po myśli Łaguty, który po trzech seriach startów miał na swoim koncie tylko trzy „oczka”. W kolejnych biegach jednak ten żużlowiec prezentował się już znacznie lepiej na torze. W potyczce półfinałowej Łaguta zwyciężając przed Bartkiem Zmarzlikiem zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Polak natomiast wygrał piąty turniej w zeszłorocznym sezonie.

Bartosz Zmarzlik wywalczył w sezonie 2021 swój piąty medal w dotychczasowej karierze w cyklu SGP. Polak jest uważany za jednego z głównych faworytów do złota w tegorocznym sezonie. Sobotni turniej w Gorican zapowiada się bardzo ciekawie, w gronie głównych faworytów do zwycięstwa oprócz Bartka wymienia się Macieja Janowskiego, Leona Madsena, Jasona Doyle’a czy Taia Woffindena. Dla Pawła Przedpełskiego występ w Grand Prix Chorwacji będzie pierwszym w roli stałego uczestnika cyklu wyłaniającego najlepszego żużlowca na świecie. Natomiast wracający do rywalizacji w mistrzostwach świata w tym sezonie Patryk Dudek „poczuł” już jak smakuje medal w SGP. Przypominamy, że wychowanek Falubazu Zielona Góra ma w swoim dorobku srebrny „krążek”. Z „dziką kartą” w Gorican wystąpi Matej Zagar.

Początek turnieju zaplanowano na godzinę 19:00.

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

 • 95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
 • 71. Maciej Janowski (Polska)
 • 66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
 • 108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
 • 30. Leon Madsen (Dania)
 • 46. Max Fricke (Australia)
 • 69. Jason Doyle (Australia)
 • 505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
 • 105. Anders Thomsen (Dania)
 • 54. Martin Vaculik (Słowacja)
 • 323. Pawel Przedpelski (Polska)
 • 155. Mikkel Michelsen (Dania)
 • 692. Patryk Dudek (Polska)
 • 25. Jack Holder (Australia)
 • 99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Medale wywalczone w dotychczasowej karierze w cyklu Speedway Grand Prix przez Bartka:

 • sezon 2016: brąz
 • sezon 2018: srebro
 • sezon 2019: złoto
 • sezon 2020: złoto
 • sezon 2021: srebro

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL