Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Wrzesień 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: DeWalt Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland

Do końca dobiega tegoroczna rywalizacja w cyklu Speedway Grand Prix. Miasto Toruń będzie gospodarzem ostatniej rundy SGP 2023. W sobotę 30 września najlepsi żużlowcy na świecie będą walczyć o punkty na Motoarenie. 

Bartosz Zmarzlik do tej pory uczestniczył w dziewięciu turniejach rozegranych na miejscowym „owalu”.

W sobotę 1 października 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym torze. Dla naszego żużlowca były, to udane zawody. Bartek w rundzie zasadniczej zgromadził na swoim koncie dziewięć punktów. Taka liczba „oczek” dała mu awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym wygrał, w pokonanym polu pozostawiając: Mateja Zagara, Chrisa Holdera oraz Fredrika Lindgrena. W najważniejszej gonitwie wieczoru na linię mety przyjechał na trzecim miejscu. W zawodach zwyciężył Niels Kristian Iversen przed Gregiem Hancockiem.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Toruniu 7 października 2017 roku. Zmarzlik ponownie bez większych problemów zdołał zakwalifikować się do półfinału. W turnieju zasadniczym Polak wywalczył jedenaście punktów. W wyścigu dwudziestym drugim pewnie zwyciężył Tai Woffinden. Bartek o miejsce w finale stoczył kapitalny pojedynek z Pawłem Przedpełskim. Na trzecim okrążeniu Zmarzlik wyprzedził jadącego z „dziką kartą” wychowanka klubu z Torunia i awansował do finału. Najważniejszy bieg turnieju był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu na starcie ruszał się Matej Zagar. Słoweniec otrzymał ostrzeżenie od sędziego. W powtórce po świetnym wyjściu spod taśmy triumfował Patryk Dudek. Drugi do mety dojechał Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik był trzeci. Na końcu stawki przyjechał Zagar.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Motoarenie 6 października. Bartek w znakomitym stylu rozpoczął swój udział w tych zawodach. Po trzech kolejkach startów miał na swoim koncie komplet dziewięciu punktów. Jedynej porażki w części zasadniczej tego turnieju Zmarzlik doznał w gonitwie dziewiętnastej. „Piekielnie” szybki Artiom Łaguta okazał się pogromcą naszego reprezentanta. Na dodatek Łaguta wygrał rundę zasadniczą z kompletem piętnastu „oczek”. W walce o wielki finał Bartek zmierzył się z Nielsem Kristianem Iversenem, Taiem Woffindenem oraz Gregiem Hancockiem. Polak dobrze wystartował, ale niestety na drugim wirażu spadł z drugiej pozycji na czwartą. Na dystansie zdołał sobie poradzić z jadącym na trzecim miejscu Hancockiem, ale wywalczyć awansu do finału się nie udało.

Bartosz Zmarzlik w sobotę 5 października 2019 roku zapisał się na stałe na kartach historii polskiego sportu. Żużlowiec jako trzeci z naszych rodaków wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Przed wychowankiem gorzowskiego zespołu tylko dwóch Polaków sięgało po to trofeum. W 1973 roku złoty „krążek” zdobył Jerzy Szczakiel, a w 2010 Tomasz Gollob.

W piątek 2 października 2020 roku na torze w Toruniu została rozegrana siódma runda cyklu Speedway Grand Prix 2020. Bartosz Zmarzlik zajął w tym turnieju czwarte miejsce. 

Natomiast kolejnego dnia w sobotę Motoarena gościła najlepszych zawodników na świecie w ostatnim turnieju SGP 2020. Bartosz Zmarzlik obronił wówczas tytuł najlepszego zawodnika na świecie. Bartek dokonał tej sztuki jako pierwszy zawodnik pochodzący z naszego kraju. Na dodatek Polak zwyciężył również w tej imprezie. Zmarzlik w wielkim finale okazał się lepszy od Macieja Janowskiego, Artioma Łaguty i Fredrika Lindgrena.

Miasto Toruń w 2021 roku ponownie było organizatorem dwóch rund cyklu Speedway Grand Prix. W rozegranym w piątek 1 października turnieju Zmarzlik zajął piąte miejsce. 

W sobotę 2 października żużlowcy rywalizowali w ostatnim turnieju cyklu SGP 2021 na torze w Toruniu. Bartosz Zmarzlik z wywalczonymi trzynastoma punktami wygrał rundę zasadniczą. W wielkim finale Bartek zwyciężył, drugie miejsce w tej imprezie zajął Sajfutdinow, a trzeci był Łaguta.

Ostatni turniej cyklu GP 2022 na Motoarenie odbył się w sobotę 1 października. Zmarzlik w rundzie zasadniczej na swoim koncie zgromadził trzynaście punktów i bez większego problemu zapewnił sobie awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym drugim świetnie ruszył spod taśmy startowej i odniósł w nim zwycięstwo. Na trzecim okrążeniu na dystansie Maciej Janowski poradził sobie z Mikkelem Michelsenem. Obaj nasi reprezentanci awansowali do wielkiego finału. W najważniejszej gonitwie wieczoru triumfował Vaculik przed Zmarzlikiem i Madsenem. Natomiast na końcu stawki do mety przyjechał Janowski.

Zbliżamy się do końca rywalizacji w cyklu Speedway Grand Prix 2023. Do zawodów w Toruniu podejdę w stu procentach skoncentrowany. Doskonale zdaję sobie sprawę o jaką stawkę toczyć się będzie walka na Motoarenie. Myślę, że kibice zobaczą w Toruniu interesujące widowisko – powiedział Bartosz Zmarzlik.

Podsumowując tegoroczny turniej na Motoarenie zapowiada się niezwykle ciekawie. Bartosz Zmarzlik ma sześć punktów przewagi w klasyfikacji łącznej nad drugim Fredrikiem Lindgrenem. Bardzo interesująco zapowiada się również rywalizacja o brązowy medal pomiędzy Jackiem Holderem, a Martinem Vaculikiem. Australijczyk w dziewięciu rundach zgromadził sto trzynaście punktów tyle samo ma na swoim koncie również Słowak. Przypominamy, że w tym elitarnym gronie na kolejny sezon utrzyma się tylko najlepsza szóstka żużlowców, a więc zawodnicy mają o co walczyć.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2023 po dziewięciu rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 138 punktów
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 132
3. Martin Vaculik (Słowacja) 113
4. Jack Holder (Australia) 98
5. Daniel Bewley (Wielka Brytania) 98
6. Robert Lambert (Wielka Brytania) 97
7. Leon Madsen (Dania) 95
8. Jason Doyle (Australia) 88
9. Max Fricke (Australia) 74
10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 64
11. Patryk Dudek (Polska) 62
12. Mikkel Michelsen (Dania) 42
13. Kim Nilsson (Szwecja) 43
14. Maciej Janowski (Polska) 43
15. Anders Thomsen (Dania) 36

Lista stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Maciej Janowski (Polska)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Robert Lambert (Wielka Brytania)
6. Daniel Bewley (Wielka Brytania)
7. Patryk Dudek (Polska)
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
9. Martin Vaculik (Słowacja)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Mikkel Michelsen (Dania)
12. Jack Holder (Australia)
13. Max Fricke (Australia)
14. Anders Thomsen (Dania)
15. Kim Nilsson (Szwecja)

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL