Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 12 Czerwiec 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: ANLAS FIM Speedway Grand Prix of Czech Republic

W sobotę 15 czerwca zostanie rozegrana trzecia runda tegorocznego cyklu Grand Prix. Najlepsi zawodnicy na świecie o kolejne punkty rywalizować będą w Pradze. Grand Prix Czech zapowiada się niezwykle ciekawie.

Ponownie wśród uczestników tych zawodów zabraknie Grega Hancocka. Amerykanin postanowił wycofać się z udziału w tej imprezie z powodu ciężkiej choroby swojej żony. W turnieju nie pojedzie również kontuzjowany Tai Woffinden.

Dla Bartka Zmarzlika będzie, to czwarty występ w roli stałego uczestnika Grand Prix na miejscowym torze. W sobotę 25 czerwca 2016 roku zanotował swój debiut na Stadionie Markéta. Polak bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w biegu półfinałowym. Po rundzie zasadniczej żużlowiec na swoim koncie miał dwanaście punktów. W wyścigu dwudziestym pierwszym o miejsce w wielkim finale rywalizował z: Jasonem Doylem, Chrisem Harrisem oraz Taiem Woffindenem. Mimo ambitnej jazdy Zmarzlik do mety dojechał na trzeciej pozycji. Australijczyk i dość niespodziewanie Harris cieszyli się z awansu do najważniejszej gonitwy wieczoru. Polak ostatecznie zajął w tym turnieju piąte miejsce. Dla Bartka Zmarzlika był to najbardziej udany występ w Pradze w dotychczasowej karierze.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w stolicy Czech 10 czerwca 2017 roku. Niestety tym razem nasz zawodnik nie zdołał wywalczyć awansu do półfinału. Po części zasadniczej miał na swoim koncie osiem „oczek”. Taką samą ilość punktów uzbierał Peter Kildemand. Duńczyk jednak wygrał dwa wyścigi i, to on zapewnił sobie miejsce w czołowej ósemce. Zmarzlik w klasyfikacji końcowej tej imprezy zajął dziewiątą pozycję.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali w Pradze 26 maja. Polak nie może zaliczyć swojego występu w tamtych zawodach do udanych. Cztery zdobyte punkty i piętnaste miejsce, to nie jest wynik, który zadowala Bartka. Żużlowiec miał duże problemy z dopasowaniem się do miejscowej nawierzchni. Przeplatał gorsze wyścigi z lepszymi. W dwóch biegach dojechał do mety na drugiej pozycji. Natomiast trzy razy kończył wyścig bez punktów.

Polak pierwszy raz weźmie w tym roku w piątek udział w kwalifikacjach. W dwóch poprzednich rundach w nich nie uczestniczył z powodu rozgrywanych w piątek spotkań w PGE Ekstralidze. Zmarzlik tym razem stanie przed szansą wywalczenia sobie lepszego numeru startowego. Żużlowiec w rozegranym 1 czerwca turnieju Grand Prix Słowenii udowodnił swoją jazdą, że numer startowy nie ma dla niego aż tak dużego znaczenia. Bartek w pięknym stylu wygrał zawody w Krsko. Mimo wszystko możliwość zapoznania się dzień przed turniejem w trakcie treningu i kwalifikacji z nawierzchnią może mu ułatwić w dużym stopniu start w sobotnim turnieju.

Podsumowując, jeśli Bartosz Zmarzlik od początku dopasuje się do panujących warunków torowych, to jest w stanie powalczyć o miejsce w wielkim finale. Czy Praga dla naszego zawodnika w 2019 roku okaże się szczęśliwa? O tym przekonamy się już w sobotę.

Dotychczasowe wyniki Bartosza Zmarzlika w turniejach Grand Prix w Pradze:

2016 rok:
25 czerwca: Grand Prix Czech w Pradze
Bartosz Zmarzlik – 5 miejsce (3,2,2,3,2,1) 13

2017 rok:
10 czerwca: Grand Prix Czech w Pradze 
Bartosz Zmarzlik – 9 miejsce (1,3,2,1,1) 8

2018 rok:
26 maja: Grand Prix Czech w Pradze 
Bartosz Zmarzlik – 15 miejsce (0,2,0,0,2) 4

Dane Stadionu Markéta w Pradze:

  • Adres: U Vojtěšky 11, 162 01 Praga 6
  • Pojemoność: 10 000 
  • Rekord toru: Greg Hancock: 62,40 s 
  • Długość toru: 353 metry

Klasyfikacja generalna cyklu Grand Prix po dwóch rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 28 pkt.
2. Patryk Dudek (Polska) – 28 pkt.
3. Leon Madsen (Dania) – 26 pkt.
4. Martin Vaculik (Słowacja) – 24 pkt.
5. Niels Kristian Iversen (Dania) – 21 pkt.
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 20 pkt. 
7. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 19 pkt.
8. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 15 pkt. 
9. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 15 pkt. 
10. Artiom Łaguta (Rosja) – 13 pkt. 
11. Matej Zagar (Słowenia) – 13 pkt.
12. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 13 pkt.
13. Jason Doyle (Australia) – 11 pkt.
14. Janusz Kołodziej (Polska) – 11 pkt.
15. Maciej Janowski (Polska) – 4 pkt.
16. Greg Hancock (USA) NS

Foto: Mateusz Wójcik

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL