Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 25 Czerwiec 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: 3W FIM Speedway Grand Prix of Poland – Gorzow

Miasto Gorzów będzie gospodarzem piątego turnieju tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę 25 czerwca najlepsi żużlowcy na świecie ścigać się będą na domowym torze Moje Bermudy Stali Gorzów. Bartosz Zmarzlik doskonale radzi sobie na miejscowym „owalu”.

Polak będzie jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w zbliżającym się wielkimi krokami turnieju w Gorzowie.

W sobotę 23 czerwca 2012 roku w wielkim finale gorzowskiego Grand Prix pojechało dwóch reprezentantów naszego kraju. Doświadczony Tomasz Gollob i młodziutki Bartosz Zmarzlik, który w pełni wykorzystał podarunek w postaci „dzikiej karty”. Wówczas tak naprawdę cały świat dowiedział się o rewelacyjnym żużlowcu z Gorzowa, który w finale okazał się słabszy od Martina Vaculika i Chrisa Holdera, ale przywiózł za plecami swojego mentora i mógł stanąć na najniższym stopniu podium.

W 2013 roku stało się w końcu to, na co fani z Polski czekali. Na domowym torze Stali Gorzów zwyciężył Jarosław Hampel. Popularny „Mały” rozpoczął swój start w zawodach bardzo słabo. W dwóch pierwszych biegach wywalczył tylko jeden punkt, ale potem z wyścigu na wyścig radził sobie coraz lepiej. Ostatecznie w wielkim finale za swoimi plecami przywiózł do mety Chrisa Holdera, Taia Woffindena i Grega Hancocka. Pozostali nasi reprezentacji nie wypadli już tak dobrze. Krzysztof Kasprzak był siódmy (10 pkt.). Tomasz Gollob dopiero czternasty (4 pkt.) Natomiast startujący ponownie z „dziką kartą” Bartosz Zmarzlik zajął wówczas 12. miejsce (6 pkt.).

Sobota 30 sierpnia 2014 roku okazała się bardzo szczęśliwa dla Bartosza Zmarzlika. Startujący trzeci raz z „dziką kartą” w gorzowskim Grand Prix, ulubieniec miejscowych kibiców i wychowanek Stali Gorzów, pierwszy raz triumfował w tej imprezie. Dobry wynik w tych zawodach zanotował ponadto Krzysztof Kasprzak, który również stanął na podium. Fatalnie wypadł za to triumfator z poprzedniego roku – Jarosław Hampel. Żużlowiec w pięciu biegach nie był w stanie wywalczyć nawet jednego „oczka”. Lepiej od niego spisał się nawet zastępujący kontuzjowanego Taia Woffindena Adrian Cyfer (2 pkt.).

W 2015 roku Bartosz Zmarzlik celował w kolejny triumf w Gorzowie. Znów wystąpił z „dziką kartą” i wszystko szło dobrze, aż do finałowego biegu. Ten był jednak nieudany dla naszego zawodnika. Po niezbyt udanym starcie Bartek dał się zamknąć na dojeździe do pierwszego wirażu Gregowi Hancockowi. Potem zostawił miejsce przy krawężniku na drugim łuku i wpuścił Mateja Zagara, na dodatek odjechał mocno pod bandę, gdzie podniosło mu motocykl, a na taki błąd czekał tylko Tai Woffinden.

W kolejnym sezonie po raz pierwszy w swojej sportowej karierze przed własną publicznością jako stały uczestnik cyklu Speedway Grand Prix zaprezentował się Bartosz Zmarzlik (14 pkt). Podobnie jak to miało miejsce przed rokiem, Polak zdołał awansować do wielkiego finału, ale w nim do mety przyjechał czwarty. Najważniejszy wyścig wieczoru był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu do niego było bardzo ciasno na pierwszym łuku. Na tor upadł Chris Holder. Arbiter nie dopatrzył się w tej sytuacji winy żadnego z zawodników i nakazał powtórkę w pełnym składzie. Triumfował w niej Jason Doyle przed Taiem Woffindenem i Chrisem Holderem. Mimo ambitnej jazdy nasz zawodnik nie zdołał stanąć na podium. Australijczyk zasłużył na triumf, bo od początku zawodów imponował szybkością swych motocykli. Pozostali Polacy jeździli w „kratkę”. Krzysztof Kasprzak i Piotr Pawlicki awansowali do półfinałów, ale w nich przepadli. Maciej Janowski był dziesiąty (6 pkt.).

Kibice liczyli, że 26 sierpnia 2017 roku, dokładnie na 1050 dniach zatrzyma się licznik odliczający czas od ostatniego zwycięstwa biało-czerwonego żużlowca na polskiej ziemi. W decydującym biegu Zmarzlika dopadł potworny pech – wypiął mu się sznurek z wyłącznika bezpieczeństwa i został na starcie. Spod taśmy za to genialnie wyjechał Dudek. Zielonogórzanin zostawił jednak nieco miejsca przy bandzie rozpędzonemu Woffindenowi i Brytyjczyk przemknął obok niego, a potem błyskawicznie pomknął po wygraną.

W sobotę 25 sierpnia 2018 roku żużlowy po raz kolejny rywalizowali w turnieju Speedway Grand Prix na stadionie w Gorzowie. Bartosz Zmarzlik zaliczył bardzo udany występ. Żużlowiec rundę zasadniczą zakończył z dorobkiem trzynastu „oczek”. Polak w całych zawodach na swoim koncie zgromadził osiemnaście punktów, a w wielkim finale przyjechał do mety za plecami Martina Vaculika.

W 2020 roku w Gorzowie zostały rozegrane dwa turnieje SGP. W piątek 11 września Bartek w ENEA 2020 GORZOW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX zajął pierwsze miejsce. Polak zwyciężył również w części zasadniczej, w której zgromadził czternaście punktów na swoim koncie. W rozegranym następnego dnia kolejnym turnieju Bartosz Zmarzlik zakończył rywalizację na piątej pozycji. Żużlowiec w rundzie zasadniczej zgromadził trzynaście „oczek” i zajął w niej pierwsze miejsce, ale swój udział w tych zawodach zakończył na półfinale.

Turniej na torze w Gorzowie zapowiada się niezwykle interesująco. Po czterech rozegranych rundach cyklu Speedway Grand Prix liderem jest Bartek z wywalczonymi sześdziesięcioma dwoma punktami. Jedenaście „oczek” do Zmarzlika traci Maciej Janowski. Natomiast Leon Madsen ma dwanaście punktów straty do lidera. Z „dziką kartą” w tych zawodach pojedzie Szymon Woźniak. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 19.00.

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix 2022 po czterech rozegranych turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 62
2. Maciej Janowski (Polska) – 51
3. Leon Madsen (Dania) – 50
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 46
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 43
6. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 36
7. Martin Vaculik (Słowacja) – 35
8. Patryk Dudek (Polska) – 35
9. Jason Doyle (Australia) – 35
10. Mikkel Michelsen (Dania) – 34
11. Max Fricke (Australia) – 32
12. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 32
13. Anders Thomsen (Dania) – 29
14. Jack Holder (Australia) – 26
15. Paweł Przedpełski (Polska) – 15

Lista stałych uczestników FIM Speedway Grand Prix 2022:

95. Bartosz Zmarzlik (Polska)
71. Maciej Janowski (Polska)
66. Fredrik Lindgren (Szwecja)
108. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
30. Leon Madsen (Dania)
46. Max Fricke (Australia)
69. Jason Doyle (Australia)
505. Robert Lambert (Wielka Brytania)
105. Anders Thomsen (Dania)
54. Martin Vaculik (Słowacja)
323. Pawel Przedpelski (Polska)
155. Mikkel Michelsen (Dania)
692. Patryk Dudek (Polska)
25. Jack Holder (Australia)
99. Dan Bewley (Wielka Brytania)

Wyniki uzyskane przez Bartka Zmarzlika w dotychczasowej karierze w turniejach Speedway Grand Prix rozegranych na torze w Gorzowie:

  • 20.06.2012 – (dzika karta) – (2,1,3,2,0)– 8+3+1 – III miejsce
  • 15.06.2013 – (dzika karta) – (1,3,1,1,0) – 6 – XII miejsce
  • 30.08.2014 – (dzika karta) – (3,2,1,3,2) – 11+3+3 – I miejsce
  • 29.08.2015 – (2,1,2,3,3) – 11+3+0 – IV miejsce
  • 27.08.2016 – (3,3,2,w,3) – 11+3+0 – IV miejsce
  • 26.08.2017 – (3,1,1,2,1) – 8+2+0 – IV miejsce
  • 25.08.2018 – (3,3,1,3,3) – 13+3+2 – II miejsce
  • 11.09.2020 – (3,3,3,3,2) – 14+3+3 – I miejsce
  • 12.09.2020 – (3,3,3,3,1) – 13+1 – V miejsce

Foto: Tomasz Przybylski

Koszulka Grand Prix 2022

139,00 PLN

Koszulka Polo Zmarzlik Team 2022

169,00 PLN

T-shirt Zmarzlik Team 2022

139,00 PLN

Koszulka Polo Black Edition // 2022

169,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Miasto Gorzów Wielkopolski
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Promet Cargo
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Globex
KDK Group
Gold Las
Optyline
Mario VVS
Szczepan Bike - Giant Gorzów
GM
Daytona
Rehakompleks
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL