Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Wrzesień 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: 2021 eWinner TORUN FIM Speedway Grand Prix of Poland

Przed nami dwa ostatnie turnieje tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. W pierwszy piątek i sobotę października zostaną rozegrane dwie ostatnie rundy tegorocznej batalii o tytuł najlepszego żużlowca na świecie. Zawody odbędą się na Motoarenie w Toruniu.

Bartosz Zmarzlik do tej pory uczestniczył w sześciu turniejach SGP rozgrywanych na torze w Toruniu.

W sobotę 1 października 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym „owalu”. Dla naszego żużlowca były, to udane zawody. Bartek w rundzie zasadniczej zgromadził na swoim koncie dziewięć punktów. Taka liczba „oczek” dała mu awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym wygrał, w pokonanym „polu” pozostawiając: Mateja Zagara, Chrisa Holdera oraz Fredrika Lindgrena. W najważniejszej gonitwie wieczoru na linię mety przyjechał na trzecim miejscu. W zawodach zwyciężył Niels Kristian Iversen przed Gregiem Hancockiem.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Toruniu 7 października 2017 roku. Zmarzlik ponownie bez większych problemów zdołał zakwalifikować się do półfinału. W turnieju zasadniczym Polak wywalczył jedenaście punktów. W wyścigu dwudziestym drugim pewnie zwyciężył Tai Woffinden. Bartek o miejsce w finale stoczył kapitalny pojedynek z Pawłem Przedpełskim. Na trzecim okrążeniu Zmarzlik wyprzedził jadącego z „dziką kartą” wychowanka klubu z Torunia i awansował do finału. Najważniejszy bieg turnieju był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu na starcie ruszał się Matej Zagar. Słoweniec otrzymał ostrzeżenie od sędziego. W powtórce po świetnym wyjściu spod taśmy triumfował Patryk Dudek. Drugi do mety dojechał Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik był trzeci. Na końcu stawki przyjechał Zagar.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Motoarenie 6 października. Bartek w znakomitym stylu rozpoczął swój udział w tych zawodach. Po trzech kolejkach startów miał na swoim koncie komplet dziewięciu punktów. Jedynej porażki w części zasadniczej tego turnieju Zmarzlik doznał w gonitwie dziewiętnastej. „Piekielnie” szybki Artiom Łaguta okazał się pogromcą naszego reprezentanta. Na dodatek Rosjanin wygrał rundę zasadniczą z kompletem piętnastu „oczek”. W walce o wielki finał Bartek zmierzył się z Nielsem Kristianem Iversenem, Taiem Woffindenem oraz Gregiem Hancockiem. Polak dobrze wystartował, ale niestety na drugim wirażu spadł z drugiej pozycji na czwartą. Na dystansie zdołał sobie poradzić z jadącym na trzecim miejscu Hancockiem, ale wywalczyć awansu do finału się nie udało.

Bartosz Zmarzlik w sobotę 5 października 2019 roku zapisał się na stałe na kartach historii polskiego sportu. Żużlowiec jako trzeci z naszych rodaków wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Przed wychowankiem gorzowskiego zespołu tylko dwóch Polaków sięgało po to trofeum. W 1973 roku złoty „krążek” wywalczył Jerzy Szczakiel, a w 2010 Tomasz Gollob.

W piątek 2 października 2020 roku na torze w Toruniu została rozegrana siódma runda zeszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Bartosz Zmarzlik zajął w tym turnieju czwarte miejsce. Natomiast kolejnego dnia w sobotę Motoarena gościła najlepszych zawodników na świecie w ostatnim turnieju SGP 2020. Bartosz Zmarzlik obronił wówczas tytuł najlepszego zawodnika na świecie. Bartek dokonał tej sztuki jako pierwszy zawodnik pochodzący z naszego kraju. Na dodatek Polak zwyciężył również w tej imprezie.

W walce o złoty medal liczy się już praktycznie tylko dwóch zawodników. Bartosz Zmarzlik zajmuje obecnie w klasyfikacji przejściowej cyklu SGP drugie miejsce. Polak traci jeden punkt do prowadzącego Artioma Łaguty. Sklasyfikowany na trzeciej pozycji Emil Sajfutdinow ma stratę aż 37 punktów do swojego kolegi z reprezentacji. Rosjanin natomiast tylko o dwa „oczka” wyprzedza zajmującego czwarte miejsce Fredrika Lindgrena.

Z „dziką kartą” pojedzie w Toruniu Paweł Przedpełski. Żużlowiec był w minionym sezonie krajowym liderem miejscowej drużyny w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Na dodatek w 2022 roku będzie również stałym uczestnikiem cyklu Speedway Grand Prix. Zawody na Motoarenie zapowiadają się niezwykle ciekawie, a faworytów do zwycięstwa jest co najmniej kilku. W tym gronie znajduje się również Bartosz Zmarzlik.

Uczestnicy turniejów Speedway Grand Prix w Toruniu:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)
4. Maciej Janowski (Polska)
5. Leon Madsen (Dania)
6. Jason Doyle (Australia)
7. Artiom Łaguta (Rosja)
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)
9. Aleksandr Łoktajew (Ukraina)
10. Max Fricke (Australia)
11. Matej Zagar (Słowenia)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska)
13. Anders Thomsen (Dania)
14. Robert Lambert (Wielka Brytania)
15. Oliver Berntzon (Szwecja)
16. Paweł Przedpełski (Polska) – (dzika karta)

Klasyfikacja cyklu SGP 2021 po dziewięciu turniejach:

1. Artiom Łaguta (Rosja) 158
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 157
3. Emil Sajfutdinow (Rosja) 121
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) 119
5. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 96
6. Maciej Janowski (Polska) 95
7. Leon Madsen (Dania) 82
8. Max Fricke (Australia) 77
9. Jason Doyle (Australia) 74
10. Anders Thomsen (Dania) 63
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) 60
12. Martin Vaculik (Słowacja) 53
13. Dominik Kubera (Polska) 44
14. Matej Zagar (Słowenia) 41
15. Oliver Berntzon (Szwecja) 20
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 19

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL