Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 9 Wrzesień 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: 2021 Danish FIM Speedway Grand Prix by ECCO

Do końca rywalizacji w cyklu Speedway Grand Prix 2021 pozostały już tylko trzy rundy. W sobotę 11 września na torze w Vojens zostanie rozegrany dziewiąty turniej tegorocznej rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Zawody te zapowiadają się niezwykle ciekawie.

Vojens jest położone ok. 215 km na zachód od Kopenhagi. Nie jest, to duża miejscowość. W 2004 roku zamieszkiwało tam 8031 mieszkańców.

Bartosz Zmarzlik w swojej dotychczasowej karierze nie miał zbyt wielu okazji do startów na miejscowym “owalu”.

Żużlowiec startował w Vojens w 2015 roku w Drużynowym Pucharze Świata. Bartek wystąpił zarówno w barażu, jak i w finale tej imprezy. Polska wygrała turniej barażowy i zapewniła sobie awans do wielkiego finału. Zmarzlik w pięciu startach zgromadził wówczas na swoim koncie dziesięć punktów. Niestety rozegrany 14 czerwca 2015 roku finał nie był udany dla naszego reprezentanta. Mimo ambitnej jazdy Polak w pięciu biegach zdołał wywalczyć tylko trzy „oczka”. Ostatecznie podopieczni trenera Marka Cieślaka zajęli trzecie miejsce w tej imprezie. W wielkim finale Drużynowego Pucharu Świata lepsi od naszych reprezentantów okazali się Szwedzi oraz Duńczycy.

W 2016 roku Polska ponownie rywalizowała na torze w Vojens. Tym razem nasi reprezentanci walczyli w półfinale DPŚ. Zawody zakończyły się zwycięstwem naszej kadry. Bartek w pięciu biegach zdobył dziewięć punktów, ale należy tutaj podkreślić, że ze swojego ostatniego wyścigu został wykluczony.

Bartosz Zmarzlik tylko raz rywalizował na miejscowym torze w roli stałego uczestnika cyklu Speedway Grand Prix. W sobotę 7 września 2019 roku zwyciężył w Grand Prix Danii. Polak w wielkim finale pokonał Mateja Zagara, Fredrika Lindgrena oraz Emila Sajfutdinowa.

W walce o złoty medal liczy się już praktycznie tylko dwóch zawodników. Bartosz Zmarzlik zajmuje obecnie w klasyfikacji przejściowej cyklu SGP pierwsze miejsce. Nasz rodak w ośmiu turniejach wywalczył 139 punktów. Jedno “oczko” straty do Bartka ma Artiom Łaguta. Sklasyfikowany na trzeciej pozycji Fredrik Lindgren traci do Zmarzlika już 31 punktów. Szwed ma natomiast tylko trzy “oczka” przewagi nad czwartym Emilem Sajfutdinowem.

Z “dziką kartą” w sobotę pojedzie Mikkel Michelsen. Duńczyk po wywalczeniu złotego medalu w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, zapewnił sobie w ten sposób miejsce  jako stały uczestnik w cyklu SGP w 2022 roku. W zawodach ujrzymy również na torze Martina Vaculika. Przypominamy, że Słowak z powodu kontuzji obojczyka nie wystąpił w dwóch poprzednich rundach.

Zawody w Vojens zapowiadają się niezwykle ciekawie, a faworytów do zwycięstwa jest co najmniej kilku. W tym gronie znajduje się również Bartosz Zmarzlik. Polak, mimo że nie startował zbyt często na miejscowym torze, ma szansę na świetny rezultat w Danii. Warunek jest jednak jeden, żużlowiec musi szybko dopasować się do panujących warunków torowych, wówczas wszystko powinno być dobrze.

Uczestnicy turnieju Speedway Grand Prix w Togliatti:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)
4. Maciej Janowski (Polska)
5. Leon Madsen (Dania)
6. Jason Doyle (Australia)
7. Artiom Łaguta (Rosja)
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)
9. Aleksandr Łoktajew (Ukraina)
10. Max Fricke (Australia)
11. Matej Zagar (Słowenia)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska)
13. Anders Thomsen (Dania)
14. Robert Lambert (Wielka Brytania)
15. Oliver Berntzon (Szwecja)
16. Mikkel Michelsen (Dania) – (dzika karta)

Klasyfikacja cyklu SGP 2021 po ośmiu turniejach:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 139
2. Artem Laguta (Rosja) 138
3. Fredrik Lindgren (Szwecja) 108
4. Emil Sayfutdinov (Rosja) 105
5. Maciej Janowski (Polska) 91
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 82
7. Leon Madsen (Dania) 72
8. Max Fricke (Australia) 70
9. Jason Doyle (Australia) 68
10. Anders Thomsen (Dania) 60
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) 48
12. Martin Vaculik (Słowacja) 45
13. Dominik Kubera (Polska) 44
14. Matej Zagar (Słowenia) 36
15. Oliver Berntzon (Szwecja) 18
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) 18

Foto: Tomasz Przybylski

Softshell Zmarzlik Team 2021

299,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2021

199,00 PLN

T-shirt Zmarzlik Team 2021

119,00 PLN

Czapka Zmarzlik Team 2021

120,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Miasto Gorzów Wielkopolski
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Promet Cargo
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Globex
KDK Group
Gold Las
Optyline
Mario VVS
Szczepan Bike - Giant Gorzów
GM
Daytona
Rehakompleks
Zmarzlik Home Design
GESS.PL
GESS.PL