Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 14 Lipiec 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: 2021 Anlas Czech Republic FIM Speedway Grand Prix

W piątek 16 lipca rozpoczyna się tegoroczny cykl Speedway Grand Prix. Pierwsze dwa turnieje zostaną rozegrane w Pradze. Żużlowcy o tytuł najlepszego zawodnika globu rywalizować będą w jedenastu rundach.

Miejscowy obiekt powstał głównie z przeznaczeniem do organizacji na nim zawodów lekkoatletycznych. Wszystkie ważniejsze imprezy żużlowe w Czechach aż do 1971 roku odbywały się na Stadionie Strahovskim. Dopiero od 1971 roku na Stadionie Markéta swoje mecze ligowe rozgrywa klub żużlowy Olymp Praga.

Najlepsi zawodnicy na świecie rywalizują w Pradze o punkty w cyklu Grand Prix od 1997 roku. Wówczas w stolicy Czech została zorganizowana po raz pierwszy jedna z rund Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Bartosz Zmarzlik do tej pory sześciokrotnie uczestniczył w zawodach SGP rozgrywanych na miejscowym torze. W sobotę 25 czerwca 2016 roku zanotował swój debiut na Stadionie Markéta w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix. Polak bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w biegu półfinałowym. Po rundzie zasadniczej żużlowiec na swoim koncie miał dwanaście punktów. W wyścigu dwudziestym pierwszym o miejsce w wielkim finale rywalizował z: Jasonem Doylem, Chrisem Harrisem oraz Taiem Woffindenem. Mimo ambitnej jazdy Zmarzlik do mety dojechał na trzeciej pozycji. Australijczyk i dość niespodziewanie Harris cieszyli się z awansu do najważniejszej gonitwy wieczoru. Polak ostatecznie zajął w tym turnieju piąte miejsce.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w stolicy Czech 10 czerwca 2017 roku. Niestety tym razem nasz zawodnik nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w półfinale. Po części zasadniczej miał na swoim koncie osiem „oczek”. Taką samą ilość punktów uzbierał Peter Kildemand. Duńczyk jednak wygrał dwa wyścigi i, to on zapewnił sobie miejsce w czołowej ósemce. Zmarzlik w klasyfikacji końcowej tej imprezy zajął dziewiątą pozycję.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali w Pradze 26 maja. Polak nie może zaliczyć swojego występu w tamtych zawodach do udanych. Cztery zdobyte punkty i piętnaste miejsce, to nie jest wynik, który zadowala Bartka. Żużlowiec miał duże problemy z dopasowaniem się do miejscowej nawierzchni. Przeplatał gorsze wyścigi z lepszymi. W dwóch biegach dojechał do mety na drugiej pozycji. Natomiast trzy razy kończył wyścigi bez punktów. Zdaniem wielu osób właśnie kiepski występ w tym turnieju pozbawił zawodnika szansy na złoty medal w cyklu SGP 2018.

W sezonie 2019 Bartosz Zmarzlik w Pradze zajął dziewiąte miejsce. Polak przeplatał lepsze biegi z gorszymi. Ostatecznie osiem zgromadzonych punktów nie wystarczyło naszemu żużlowcowi na awans do półfinału. Bartkowi do zajęcia miejsca w pierwszej ósemce po rundzie zasadniczej zabrakło tylko jednego „oczka”. Zawodnik otwarcie przyznał, że w stolicy Czech po drugim swoim wyścigu pogubił się z ustawieniami motocykli.

Zmarzlik w 2020 roku „odczarował” w końcu obiekt w stolicy Czech. Polak w imponującym stylu wygrał dwie zeszłoroczne rundy na torze w Pradze.

– Jestem bardzo szczęśliwy. Za mną niesamowite dnia dni w Pradze. Udało mi się w końcu przełamać złą passę w Czechach. Po wielu latach prób awansowałem do finałów na miejscowym torze. Na dodatek udało mi się wygrać dwa turnieje. Dla mnie osobiście jest to coś wspaniałego. Dziękuje wszystkim kibicom, którzy trzymali za mnie kciuki za doping. Ogromne podziękowania należą się również mojemu całemu teamowi. Chłopaki wykonali kawał dobrej roboty – powiedział Bartosz Zmarzlik po drugim zeszłorocznym zwycięstwie w stolicy Czech.

Podsumowując, inauguracyjne turnieje cyklu SGP zapowiadają się niezwykle interesująco. Bartek jest uważany za jednego z głównych faworytów do zwycięstwa w tych imprezach. Jednego możemy być pewni, emocji z pewnością w tych zawodach nie zabraknie.

Uczestnicy turniejów Speedway Grand Prix w Pradze:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Fredrik Lindgren (Szwecja)
4. Maciej Janowski (Polska)
5. Leon Madsen (Dania)
6. Jason Doyle (Australia)
7. Artiom Łaguta (Rosja)
8. Emil Sajfutdinow (Rosja)
9.  Martin Vaculik (Słowacja)
10. Max Fricke (Australia)
11. Matej Zagar (Słowenia)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska)
13. Anders Thomsen (Dania)
14. Robert Lambert (Wielka Brytania)
15. Oliver Berntzon (Szwecja)
16. Jan Kvech (Czechy) – (dzika karta)

Dotychczasowe występy w karierze Bartosza Zmarzlika w turniejach Speedway Grand Prix rozegranych na torze Pradze:

25.06.2016 – (3,2,2,3,2) – 12+1 – V miejsce
10.06.2017 – (1,3,2,1,1) – 8 – IX – miejsce
26.05.2018 – (0,2,0,0,2) – 4 – XV miejsce
15.06.2019 – (2,1,0,3,2) – 8 – IX – miejsce
18.09.2020 – (3,3,2,1,2) – 11+3+3 – I – miejsce
19.09.2020 – (3,3,3,2,2) – 13+3+3 – I – miejsce

Foto: Anna Kłopocka

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL