Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Wrzesień 2020 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: 2020 FST Grupa Brokerska Torun FIM Speedway Grand Prix of Poland

Cykl Speedway Grand Prix wkracza w decydującą fazę. W pierwszy piątek i sobotę października zostaną rozegrane dwa ostatnie turnieje tegorocznej batalii o tytuł najlepszego żużlowca na świecie. Rywalizacja na Motoarenie zapowiada się niezwykle ciekawie.

Bartosz Zmarzlik do tej pory uczestniczył w czterech turniejach SGP rozgrywanych na torze w Toruniu. W sobotę 1 października 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym „owalu”. Dla naszego żużlowca były, to udane zawody. Bartek w rundzie zasadniczej zgromadził na swoim koncie dziewięć punktów. Taka liczba „oczek” dała mu awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym wygrał, w pokonanym „polu” pozostawiając: Mateja Zagara, Chrisa Holdera oraz Fredrika Lindgrena. W najważniejszej gonitwie wieczoru na linię mety przyjechał na trzecim miejscu. W zawodach zwyciężył Niels Kristian Iversen przed Gregiem Hancockiem.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Toruniu 7 października 2017 roku. Zmarzlik ponownie bez większych problemów zdołał zakwalifikować się do półfinału. W turnieju zasadniczym Polak wywalczył jedenaście punktów. W wyścigu dwudziestym drugim pewnie zwyciężył Tai Woffinden. Bartek o miejsce w finale stoczył kapitalny pojedynek z Pawłem Przedpełskim. Na trzecim okrążeniu Zmarzlik wyprzedził jadącego z dziką kartą wychowanka klubu z Torunia i awansował do finału. Najważniejszy bieg turnieju był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu na starcie ruszał się Matej Zagar. Słoweniec otrzymał ostrzeżenie od sędziego. W powtórce po świetnym wyjściu spod taśmy triumfował Patryk Dudek. Drugi do mety dojechał Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik był trzeci. Na końcu stawki przyjechał Zagar.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Motoarenie 6 października. Bartek w znakomitym stylu rozpoczął swój udział w tych zawodach. Po trzech kolejkach startów miał na swoim koncie komplet dziewięciu punktów. Jedynej porażki w części zasadniczej tego turnieju Zmarzlik doznał w gonitwie dziewiętnastej. „Piekielnie” szybki Artiom Łaguta okazał się pogromcą naszego reprezentanta. Na dodatek Rosjanin wygrał rundę zasadniczą z kompletem piętnastu „oczek”. W walce o wielki finał Bartek zmierzył się z Nielsem Kristianem Iversenem, Taiem Woffindenem oraz Gregiem Hancockiem. Polak dobrze wystartował, ale niestety na drugim wirażu spadł z drugiej pozycji na czwartą. Na dystansie zdołał sobie poradzić z jadącym na trzecim miejscu Hancockiem, ale wywalczyć awansu do finału się nie udało.

Bartosz Zmarzlik w sobotę 5 października 2019 roku zapisał się na stałe na kartach historii polskiego sportu. Żużlowiec jako trzeci z naszych rodaków wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Przed wychowankiem gorzowskiego zespołu tylko dwóch Polaków sięgało po to trofeum. W 1973 roku złoty „krążek” wywalczył Jerzy Szczakiel, a w 2010 Tomasz Gollob.

Przed zawodami na Motoarenie Polak miał siedem punktów przewagi w klasyfikacji nad Emilem Sajfutdinowem. Natomiast dziewięć „oczek” do Bartka tracił Leon Madsen. Turniej w Toruniu był bardzo emocjonujący. Zmarzlik złoty medal zapewnił sobie w drugim biegu półfinałowym, w którym przyjechał do mety na pierwszym miejscu. Ostatecznie wychowanek Stali Gorzów na koniec sezonu wywalczył 132 punkty. Żużlowiec w 2019 roku zwyciężył w trzech rundach Grand Prix. Bartosz Zmarzlik okazał się najlepszy w Krsko, Wrocławiu oraz Vojens.

Tegoroczna rywalizacja na Motoarenie zapowiada się bardzo interesująco. Bartek po dwóch ostatnich wygranych turniejach w Pradze jest liderem cyklu. Polak ma siedem punktów przewagi nad sklasyfikowanym na drugiej pozycji Fredrikiem Lindgrenem. Natomiast trzeci Tai Woffinden traci do naszego reprezentanta obecnie dziesięć „oczek”. Wydaje się, że walka o medale rozstrzygnie się pomiędzy tymi trzema zawodnikami. Czwarty Maciej Janowski ma już dwadzieścia osiem punktów straty do pierwszego Zmarzlika.

W gronie faworytów do zwycięstwa zaliczyć również trzeba Leona Madsena. Duńczyk w 2019 roku z kompletem punktów zwyciężył turniej w Toruniu. W tym roku jednak już w SGP nie jest tak skutecznym żużlowcem, jak miało to miejsce w poprzednim sezonie. W walce o awans do finału powinien się również liczyć Jason Doyle. Natomiast „czarnym koniem” zawodów może okazać się Jack Holder. Australijczyk zna doskonale miejscowy tor i radzi sobie na nim świetnie. Podsumowując, czekają nas dwa niesamowite turnieje na Motoarenie.

Uczestnicy turniejów Grand Prix w Toruniu:

1. Bartosz Zmarzlik
2. Leon Madsen
3. Emil Sajfutdinow
4. Fredrik Lindgren
5. Martin Vaculik
6. Maciej Janowski
7. Jason Doyle
8. Patryk Dudek
9. Matej Zagar
10. Niels Kristian Iversen
11. Artiom Łaguta
12. Antonio Lindbaeck
13. Tai Woffinden
14. Max Fricke
15. Mikkel Michelsen
16. Jack Holder (dzika karta)

Klasyfikacja generalna cyklu Speedway Grand Prix po sześciu rundach:

1. Bartosz Zmarzlik 99
2. Fredrik Lindgren 92
3. Tai Woffinden 89
4. Maciej Janowski 71
5. Leon Madsen 70
6. Jason Doyle 69
7. Martin Vaculik 63
8. Emil Sajfutdinow 60
9. Artiom Łaguta 60
10. Max Fricke 40
11. Matej Zagar 37
12. Niels Kristian Iversen 30
13. Patryk Dudek 29
14. Mikkel Michelsen 27
15. Antonio Lindbaeck 12

Nowy system punktacji w cyklu Speedway Grand Prix:

1 miejsce – 20 pkt
2 miejsce – 18 pkt
3 miejsce – 16 pkt
4 miejsce – 14 pkt
5 miejsce – 12 pkt
6 miejsce – 11 pkt
7 miejsce – 10 pkt
8 miejsce – 9 pkt
9 miejsce – 8 pkt
10 miejsce – 7 pkt
11 miejsce – 6 pkt
12 miejsce – 5 pkt
13 miejsce – 4 pkt
14 miejsce – 3 pkt
15 miejsce – 2 pkt
16 miejsce – 1 pkt

Dotychczasowe występy w karierze Bartosza Zmarzlika w turniejach Grand Prix rozegranych w Toruniu:

  • 01.10.2016 – (0,2,3,1,3,3,1) – 13 – III miejsce
  • 07.10.2017 – (3,2,2,2,2,2,1) – 14 – III miejsce
  • 06.10.2018 – (3,3,3,3,2,1) – 15 – V miejsce
  • 05.10.2019 – (3,2,2,1,3,3,0) – 14 – IV miejsce

Dane Motoareny im. Mariana Rosego w Toruniu:

  • Adres: ul. Pera Jonssona 7, 87-100 Toruń, Polska
  • Pojemność: 15.500
  • Długość toru: 325 metrów

Foto: ZMARZLIK.COM

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL