Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 1 Czerwiec 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Tego dnia: Dwa lata temu zwycieżyłem w Grand Prix Słowenii

Dokładnie dwa lata temu Bartosz Zmarzlik zwyciężył w Grand Prix Słowenii. W sobotę 1 czerwca na torze w Krsko został rozegrany drugi turniej cyklu SGP 2019.

Polak był najbardziej widowiskowo jeżdżącym zawodnikiem w tym turnieju. Swój start w imprezie rozpoczął w znakomitym stylu. W drugim biegu zawodów odniósł swoje pierwsze zwycięstwo, w pokonanym polu pozostawiając: Artioma Łagutę, Patryka Dudka i Fredrika Lindgrena.

Bardzo ciekawy przebieg miał wyścig szósty. Bartek przez praktycznie cały bieg jechał na drugiej pozycji za Emilem Sajfutdinowem. Na ostatnim łuku czwartego okrążenia nasz reprezentant przepuścił decydujący atak, który zapewnił mu końcowy triumf w tej potyczce.

Jedyną „wpadkę” Bartek w rundzie zasadniczej zaliczył w gonitwie dziewiątej, w której do mety dojechał na trzeciej pozycji. W wyścigu tym zwyciężył Robert Lambert przed Maciejem Janowskim. Niestety negatywnym bohaterem zawodów został arbiter, który pozwalał wybranym zawodnikom na „czołganie się” pod taśmą startową. Bardzo wiele skorzystał na tym zwłaszcza Lambert. Turniej zasadniczy zakończył się zwycięstwem Bartosza Zmarzlika. Polak na swoim koncie zgromadził trzynaście „oczek”.

W wyścigu półfinałowym Bartek o miejsce w wielkim finale rywalizował z: Leonem Madsenem, Artiomem Łagutą oraz Taiem Woffindenem. Najlepiej spod taśmy wystartował Duńczyk. Zmarzlik na pierwszym łuku przedarł się za jego plecy. Polak mimo to, że był szybszy od Madsena, nie zdołał go wyprzedzić. Nasz zawodnik musiał się skupić na obronie drugiego miejsca, ponieważ cały czas atakami „nękał” go Brytyjczyk.

Start do wielkiego finału wygrał Martin Vaculik, który założył Leona Madsena. Bartosz Zmarzlik również szybko poradził sobie z reprezentantem Danii. Na początku drugiego okrążenia Polak przeprowadził brawurową akcję, wjechał pod Słowaka i wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca wyścigu. Na drugim miejscu do mety przyjechał Vaculik, trzeci był Madsen, a ostatni Dudek.

Grand Prix Słowenii było przez wiele osób uważane za najbardziej nudne zawody w całym cyklu SGP. W 2019 roku jednak sporo zmieniło się w tej kwestii. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali tor, na którym można było walczyć. Bartosz Zmarzlik wygrywając w Krsko stanął piętnasty raz na podium w turnieju cyklu Speedway Grand Prix w swojej dotychczasowej karierze.

– Zawsze plany organizatorom w ostatnich latach w przygotowaniu nawierzchni krzyżowała pogoda. W tym roku był rewelacyjny tor. Bardzo chciałbym, żeby w taki sposób nawierzchnia była również przygotowana na innych stadionach. Myślę, że startując w tym turnieju, my wszyscy zawodnicy świetnie się bawiliśmy. Na dodatek mijanek jak na tor w Krsko było bardzo dużo. Z moim teamem zagraliśmy trochę va banque z ustawieniami. Praktycznie mi wszystko od mojego pierwszego biegu pasowało, to pokazuje tak naprawdę, jak żużel jest nieprzewidywalny. Każdy wyścig potrafi tak zadziwić, że czasem trzeba dokonać zmian, w które po prostu się nie wierzy. Nawet jeśli wygrywasz bieg, to inni zawodnicy mogą mieć coś źle i kolejny wyścig wtedy przegrywasz. Naprawdę proszę mi wierzyć, to jest tak trudne w dzisiejszych czasach. Motory są tak czułe na wszystko. Takie małe niuanse decydują o wygranym starcie, czy dojeździe w łuk, wyjściu z niego. W jednej chwili trzeba skupić w sobie tyle myśli, ale czasami się nie da. Przychodzi czasem tyle osób i „siada na głowę” i się wtedy nie myśli o tym co trzeba – powiedział Bartek Zmarzlik, po zwycięstwie w Grand Prix Słowenii w 2019 roku.

Wyniki Grand Prix Słowenii w Krsko (01.06.2019):

1. Bartosz Zmarzlik (3,3,1,3,3,2,3) 18
2. Martin Vaculik (3,2,3,2,3,2,2) 17
3. Leon Madsen (1,3,3,2,0,3,1) 13
4. Patryk Dudek (1,3,3,1,1,3,0) 12
5. Emil Sajfutdinow (3,2,2,3,2,1) 13
6. Tai Woffinden (2,0,2,2,2,1) 9
7. Artiom Łaguta (2,2,2,1,2,0) 9
8. Robert Lambert (3,1,3,0,0,0) 7
9. Janusz Kołodziej (1,0,1,3,2) 7
10. Niels Kristian Iversen (2,2,D,2,1) 7
11. Jason Doyle (0,3,0,0,3) 6
12. Matej Žagar (1,0,1,1,3) 6
13. Fredrik Lindgren (0,1,0,3,1) 5
14. Maciej Janowski (2,W,2,0,0) 4
15. Antonio Lindbäck (T,1,0,1,1) 3
16. Matic Ivačič (0,1,1,0,0) 2
17. Nick Škorja (0) 0
18. Denis Štojs NS

Bieg po biegu:

1. Lambert, Woffinden, Kołodziej, Ivačič
2. Zmarzlik, Łaguta, Dudek, Lindgren
3. Sajfutdinow, Iversen, Žagar, Doyle
4. Vaculik, Janowski, Madsen, Škorja
5. Madsen, Łaguta, Lambert, Žagar
6. Zmarzlik, Sajfutdinow, Antonio Lindbäck, Kołodziej
7. Doyle, Vaculik, Lindgren, Woffinden
8. Dudek, Iversen, Ivačič, Janowski (W)
9. Lambert, Janowski, Zmarzlik, Doyle
10. Vaculik, Łaguta, Kołodziej, Iversen (D)
11. Dudek, Woffinden, Žagar, Antonio Lindbäck
12. Madsen, Sajfutdinow, Ivačič, Lindgren
13. Lindgren, Iversen, Antonio Lindbäck, Lambert
14. Kołodziej, Madsen, Dudek, Doyle
15. Sajfutdinow, Woffinden, Łaguta, Janowski
16. Zmarzlik, Vaculik, Žagar, Ivačič
17. Vaculik, Sajfutdinow, Dudek, Lambert
18. Žagar, Kołodziej, Lindgren, Janowski
19. Zmarzlik, Woffinden, Iversen, Madsen
20. Doyle, Łaguta, Antonio Lindbäck, Ivačič
21. Madsen, Zmarzlik, Woffinden, Łaguta
22. Dudek, Vaculik, Sajfutdinow, Lambert
23. Zmarzlik, Vaculik, Madsen, Dudek

Foto: Mateusz Wójcik

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL