Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 25 Październik 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Podsumowanie: Speedway of Nations 2019

Kontynuujemy nasz cykl tegorocznych podsumowań startów Bartosza Zmarzlika. Żużlowiec w minionym sezonie po raz pierwszy w swojej karierze startował w zawodach Speedway of Nations.

W sobotę (20 lipca) oraz w niedzielę 21 (lipca) na torze w Togliatti (Rosja) został rozegrany tegoroczny finał Speedway of Nations. O medale walczyło siedem najlepszych żużlowych reprezentacji na świecie.

W gronie finalistów znalazła się również reprezentacja Polski. Podopieczni trenera Marka Cieślaka start w Rosji zapewnili sobie, zajmując drugie miejsce w półfinale SoN rozegranym na początku maja w Landshut (Niemcy). Bartek Zmarzlik wywalczył dla naszego kraju w tych zawodach piętnaście punktów. Żużlowiec na swoim koncie zgromadził również jeden bonus. Awans do finału uzyskały trzy najlepsze drużyny. W turnieju zwyciężyli Szwedzi, a na trzecim miejscu została sklasyfikowana reprezentacja gospodarzy.

Reprezentacja Polski po pierwszym dniu finałów SoN zajmowała trzecie miejsce. Podopieczni trenera Marka Cieślaka tracili wówczas do prowadzących Australijczyków dwa „oczka”. Bartek Zmarzlik wywalczył w tych zawodach w sześciu startach dla naszego kraju siedemnaście punktów.

Polacy pierwszy raz na tor wyjechali w wyścigu drugim. Maciej Janowski nie wytrzymał na starcie i wjechał w taśmę. Arbiter z tego powodu wykluczył go z powtórki. Bartek Zmarzlik w drugim podejściu do tej gonitwy znakomicie wystartował i przywiózł za swoim plecami do mety duet z Australii: Jasona Doyle’a, Maxa Fricke.

Na swój kolejny występ nasi kadrowicze musieli czekać do biegu szóstego. Polacy dobrze ruszyli spod taśmy startowej, ale jeszcze lepiej zrobił to Emil Sajfutdinow, który na pierwszym łuku wyprzedził Polaków. Rosjanin odniósł pewne zwycięstwo. Niestety na dystansie Artiom Łaguta poradził sobie z Maciejem Janowskim. Bartek Zmarzlik przywiózł w tej potyczce dwa „oczka”.

W dziewiątym wyścigu Polska zmierzyła się z Danią. Bieg ten zakończył się podziałem punktów. Po kapitalnym starcie Zmarzlik odniósł zasłużone zwycięstwo. Janowski na czwartym okrążeniu został wyprzedzony przez Leona Madsena, który przyjechał na metę za plecami Bartka i Nielsa Kristiana Iversena.

Czternasta gonitwa zakończyła się wygraną podopiecznych trenera Marka Cieślaka. Bartosz Zmarzlik i Maksym Drabik 5:1 pokonali Craiga Cooka i Chrisa Harrisa. Po doskonałym wyjściu spod taśmy startowej lider naszej reprezentacji bez problemu odniósł kolejne zwycięstwo w tym turnieju.

Ciekawy przebieg miał wyścig osiemnasty. Zmarzlik wraz z Drabikiem jechali na prowadzeniu po starcie, ale na wyjściu z drugiego łuku błąd popełnił Maksym Drabik, którego wyprzedził Kai Huckenbeck. Na końcu stawki dojechał do mety Erik Riss.

Polacy swoje występy w pierwszym dniu finałów zakończyli w ostatnim dwudziestym pierwszym wyścigu. W pierwszym podejściu do tego biegu fatalnie wyglądający wypadek miał Maciej Janowski. W naszego zawodnika wjechał Filip Hjelmland. Szwed został za to zdarzenie wykluczony z powtórki. Najlepiej w niej ze startu ruszył Fredrik Lindgren, ale na drugim wirażu poradził sobie z nim Bartek. Ostatecznie Polska pokonała Szwecję 4:2. W miejsce Janowskiego pojechał Drabik, który przyjechał do mety za plecami: Zmarzlika i Lindgrena.

Polska wywalczyła w Rosji srebrny medal. W wielkim finale gospodarze pokonali podopiecznych Marka Cieślaka 5:1. Bartek Zmarzlik wywalczył w drugim dniu finałów w turnieju zasadniczym komplet osiemnastu punktów. Niestety w wielkim finale przyjechał do mety za duetem gospodarzy. W trakcie dwudniowego finału przywiózł łącznie dla naszego kraju trzydzieści pięć punktów w części zasadniczej zawodów oraz jedno „oczko” w finale.

Trener Marek Cieślak przed drugim dniem zawodów dokonał jednej zmiany w składzie naszej reprezentacji. W miejsce mocno poobijanego Macieja Janowskiego pojechał Patryk Dudek.

Polacy pierwszy raz na torze pojawili się w wyścigu drugim. Po znakomitym starcie Bartosz Zmarzlik zamknął wszystkich zawodników na pierwszym łuku i dowiózł do mety trzy punkty. Za plecami lidera naszej kadry dojechali dwaj Szwedzi: Peter Ljung oraz Fredrik Lindgren. Niestety na końcu stawki przyjechał Patryk Dudek.

W szóstym biegu rywalem podopiecznych Marka Cieślaka była para gospodarzy. Nasi żużlowcy doskonale wystartowali, a na pierwszym okrążeniu pokazali, jak potrafią, ze sobą współpracować jadąc parą. Zmarzlik wjechał na metę pierwszy. Na drugim miejscu dojechał Dudek. Polska pokonała Rosję 5:1.

Dziewiąta potyczka była rozgrywana na raty. W pierwszym podejściu do tego wyścigu ostrzeżenie od sędziego zawodów za „czołganie” się na starcie otrzymał Patryk Dudek. W powtórce Jason Doyle również próbował „ukraść” start i również został ukarany przez arbitra ostrzeżeniem. Dopiero za trzecim razem udało się zawodnikom ruszyć normalnie spod taśmy. Bartek odniósł w tym biegu swoje trzecie indywidualne zwycięstwo. Dwa punkty dla Australii wywalczył Doyle. Natomiast ciekawy pojedynek o jedno „oczko” stoczył Dudek z Fricke. Ostatecznie lepszym w tej rywalizacji okazał się nasz rodak. Polska pokonała Australię 4:2.

Kolejnym rywalem Polski była Dania. W czternastej potyczce na starcie nie wytrzymał Leon Madsen, który wjechał w taśmę. W powtórce para: Zmarzlik, Dudek pewnie pokonała osamotnionego Frederika Jakobsena.

W swoim przedostatnim starcie nasi zawodnicy zmierzyli się z Niemcami. Bartek ponownie świetnie wystartował i pomknął po trzy punkty do mety. Dudek starał się naciskać na jadącego na drugiej pozycji Kaia Huckenbecka, ale ostatecznie musiał uznać wyższość w tej potyczce rywala.

Przed dwudziestym pierwszym wyścigiem trener Cieślak musiał dokonać regulaminowej zmiany. W miejsce Dudka szansę startu otrzymał Maksym Drabik. Polacy bez większych problemów pokonali jedynego reprezentanta Wielkiej Brytanii, Chrisa Harrisa w tym biegu. Nasi żużlowcy wygrali turniej zasadniczy i zapewnili sobie bezpośredni awans do wielkiego finału. Bartek w tej części zawodów w sześciu startach wywalczył komplet osiemnastu punktów.

Najważniejsza gonitwa wieczoru była rozgrywana na raty. W pierwszym podejściu do tego biegu na pierwszym wirażu motocykla nie opanował Patryk Dudek i się wywrócił. Sędzia zawodów zarządził powtórkę w pełnym składzie. W niej niestety zarówno Bartosz Zmarzlik, jak i Patryk Dudek zostali na starcie i Rosjanie dowieźli do mety pewne podwójne zwycięstwo.

Podsumowując, Polska w tym roku w stosunku do minionego sezonu poprawiła swój rezultat w Speedway of Nations. W pierwszej edycji SoN w finale rozegranym we Wrocławiu wywalczyliśmy brązowy medal. Natomiast w 2019 roku wyjechaliśmy z Rosji ze srebrnym „krążkiem”. Największy wkład w końcowy rezultat naszego zespołu miał właśnie Bartek, który znakomicie reprezentował barwy naszego kraju.

Statystyki Bartosza Zmarzlika w tegorocznej edycji Speedway of Nations:

Landshut (Niemcy), 4 maja (sobota), półfinał SoN:

Bartosz Zmarzlik (2,2*,3,2,3,3) 15+1

Biegi z udziałem Bartka Zmarzlika:

3. Lindgren, Zmarzlik, Dudek, Ljung
6. Dudek, Zmarzlik, Covatti, Castagna
10. Zmarzlik, Smektała, Lewiszyn, Melnyczuk
12. Milik, Zmarzlik, Dudek, Kvech
15. Zmarzlik, Dudek, Zagar, Skorja
20. Zmarzlik, Smolinski, Haertel, Dudek

Togliatti (Rosja), 20 Lipca (sobota), drugi dzień Finałów SoN:

Bartosz Zmarzlik (3,2,3,3,3,3) 17

Biegi z udziałem Bartka Zmarzlika:
2. Zmarzlik, Doyle, Fricke, Janowski (t)
6. Sajfutdinow, Zmarzlik, Łaguta, Janowski
9. Zmarzlik, Iversen, Madsen, Janowski
14. Zmarzlik, Drabik, Cook, Harris
18. Zmarzlik, Huckenbeck, Drabik, Riss
21. Zmarzlik, Lindgren, Drabik, Hjelmland (w)

Togliatti (Rosja), 21 Lipca (niedziela), drugi dzień Finałów SoN:

Bartosz Zmarzlik (3,3,3,3,3,3,1) 19

Biegi z udziałem Bartka Zmarzlika:

2. Zmarzlik, Ljung, Lindgren, Dudek
6. Zmarzlik, Dudek, Sajfutdinow, Łaguta
9. Zmarzlik, Doyle, Dudek, Fricke
14. Zmarzlik, Dudek, Jakobsen, Madsen (t)
18. Zmarzlik, Huckenbeck, Dudek, Fienhage
21. Zmarzlik, Drabik, Harris
23. Sajfutdinow, Łaguta, Zmarzlik, Dudek

Klasyfikacja końcowa Speedway of Nations 2019:

I. Rosja – 45+3+5
II. Polska – 47+1
III. Australia – 41+3
IV. Dania – 37
V. Szwecja – 35
VI. Niemcy – 30
VII. Wielka Brytania – 16

Statystyki Speedway of Nations:

 • Liczba wyścigów: 19
 • Suma punktów: 51
 • Bonusy: 1
 • Średnia biegowa: 2,684
 • Suma punktów z bonusami: 52
 • Średnia biegowa z bonusami: 2,736
 • Pierwsze miejsca: 14
 • Drugie miejsca: 4
 • Trzecie miejsca: 1
 • Czwarte miejsca: 0
 • Defekty: 0
 • Taśmy: 0
 • Upadki i wykluczenia: 0

Foto: Jarosław Pabijan

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL