Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 8 Styczeń 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

III miejsce w 87 Plebiscycie Przeglądu Sportowego

W sobotę 8 stycznia 2022 roku zostały ogłoszone wyniki w 87. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2021 roku organizowanym przez Przegląd Sportowy i telewizję Polsat. Bartosz Zmarzlik zajął w nim trzecie miejsce.

Żużlowiec swoją zeszłoroczną postawą na torze udowodnił, że należy mu się miejsce wśród najlepszych zawodników w naszym kraju. Bartek wywalczył w sezonie 2021 kolejny w swojej karierze medal w cyklu Speedway Grand Prix. Zmarzlik tym razem rywalizację wśród najlepszych zawodników na świecie zakończył na drugiej pozycji. Polak od 2016 roku jest stałym uczestnikiem cyklu SGP. Do tej pory zdobył już pięć medali (brązowy w 2016 roku, srebrny w 2017 roku, dwa złote w latach 2019-2020 oraz srebrny w sezonie 2021).

Należy podkreślić również, że oprócz srebra w SGP zawodnik miał swój olbrzymi wkład w wywalczony przez naszą reprezentację srebrny medal w rozrywkach Speedway of Nations w 2021 roku. Impreza została rozegrana na torze Manchesterze. Polacy zwyciężyli w rundzie zasadniczej, gromadząc w trakcie dwóch dni finałów 74 punkty. Dzięki temu nasi żużlowcy zapewnili sobie bezpośredni awans do wielkiego finału. W najważniejszym biegu wieczoru Wielka Brytania rywalizowała o wygraną w zeszłorocznej edycji SoN z Polską. Najlepiej w finale wystartował Bartosz Zmarzlik, który zwyciężył. Janowski próbował dołączyć do Bartka, ale niestety upadł na tor. Na drugiej pozycji do mety dojechał Robert Lambert, a trzeci był Bewley. Brytyjczycy wygrali finał 5:4.

Oprócz tego Bartosz Zmarzlik w lipcu w rozegranym na Stadionie im. Alfreda Smoczyka finale Indywidualnych Mistrzostw Polski zdobył swój pierwszy w dotychczasowej karierze złoty medal. W PGE Ekstralidze w sezonie 2021 z drużyną Gorzowa wywalczył brązowy „krążek”. Bartek na dodatek czwarty raz w swojej dotychczasowej karierze został najskuteczniejszym zawodnikiem w najlepszej żużlowej lidze świata. Żużlowiec wykręcił w niej niesamowitą średnią biegową 2,649. Lider Moje Bermudy Stali Gorzów wystąpił w 97 wyścigach. Bartosz Zmarzlik na pierwszej pozycji do mety przyjeżdżał aż w 69 z nich. Oznacza to, że 71 procent wszystkich swoich biegów kapitan Stali kończył na pierwszym miejscu. Dla Bartka był to najlepszy sezon w dotychczasowej karierze pod względem uzyskanej średniej.

Dla wychowanka gorzowskiego klubu była, to już szósta nominacja w najbardziej prestiżowym w naszym kraju plebiscycie. Pierwszy raz Bartosz Zmarzlik znalazł się w tym zacnym gronie w 2016 roku. Wówczas debiutował w cyklu Speedway Grand Prix jako stały uczestnik. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat wywalczył swój pierwszy brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Kibice docenili ten sukces. Ostatecznie żużlowiec został sklasyfikowany na ósmym miejscu wśród najlepszych sportowców w naszym kraju.

Kolejnej nominacji żużlowiec doczekał się w 2017 roku. Niestety wtedy zawodnik nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Mimo to, że w główniej mierze dzięki doskonałej postawie Zmarzlika Polacy wywalczyli złoty medal w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu. Kibice postanowili większym zaufaniem obdarzyć wówczas Patryka Dudka, który wywalczył srebrny krążek w SGP. Bartek rywalizację o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zakończył wtedy na piątym miejscu.

W 2018 roku Bartosz Zmarzlik wywalczył srebrny medal w cyklu  SpeedwayGrand Prix, w którym musiał uznać tylko wyższość Taia Woffindena. Ostatecznie w 84. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2018 roku żużlowiec zajął szóste miejsce.  W jubileuszowym 85. Plebiscycie okazał się jednak bezkonkurencyjny. Fani docenili wielki sukces Bartka, jakim było wywalczenie przez niego pierwszego w karierze tytułu najlepszego żużlowca na świecie. Drugie miejsce zajął wówczas w plebiscycie nasz najlepszy piłkarz Robert Lewandowski.

Mimo to, że Zmarzlikowi jako pierwszemu w historii naszego kraju żużlowcowi udało się obronić tytuł najlepszego zawodnika na świecie, nie wystarczyło to do zwycięstwa w 86. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2020 roku. Bartosz Zmarzlik zajął w nim wówczas piąte miejsce.

87. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” wyniki:

  1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
  2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
  3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
  4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
  5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
  6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
  7. Sztafeta mieszana 4×400 m – Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka)
  8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
  9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
  10. Tadeusz Michalik (zapasy)

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL