Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 6 Styczeń 2024 | AUTOR: Artur Kąciak

II miejsce w 89 Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Roku 2023

W sobotę 6 stycznia 2024 roku zostały ogłoszone wyniki w 89. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2023 roku organizowanym przez Przegląd Sportowy i telewizję Polsat. Bartosz Zmarzlik zajął w nim drugie miejsce.

Żużlowiec swoją zeszłoroczną postawą na torze udowodnił, że należy mu się miejsce wśród najlepszych zawodników w naszym kraju. Bartek wywalczył w sezonie 2023 czwarty w swojej dotychczasowej karierze tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Na dodatek w raz z kolegami z reprezentacji Polski triumfował również w Drużynowych Mistrzostwach Europy i Drużynowym Pucharze Świata.

Oprócz tego Bartosz Zmarzlik w minionym sezonie zdobył kolejny złoty medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Przypominamy, że od 2022 roku żużlowcy o miano najlepszego zawodnika w naszym kraju rywalizują w cyklu składającym się z trzech rund.

W PGE Ekstralidze w sezonie 2023 z drużyną Lublina wywalczył złoty „krążek”. Bartek na dodatek szósty raz w swojej dotychczasowej karierze został najskuteczniejszym zawodnikiem w najlepszej żużlowej lidze świata.

Żużlowiec wykręcił w niej bardzo wysoką średnią biegową 2,526. Zawodnik prezentował przez cały sezon równą formę, o czym świadczą uzyskane bardzo zbliżone średnie w spotkaniach rozegranych na torze w Lublinie (2,510), jak i również wyjazdowych (2,542). Z Platinum Motorem Lublin zwyciężył również w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych.

Dla wychowanka gorzowskiego klubu była, to już ósma nominacja w najbardziej prestiżowym w naszym kraju plebiscycie.

Pierwszy raz Bartosz Zmarzlik znalazł się w tym zacnym gronie w 2016 roku. Wówczas debiutował w cyklu Speedway Grand Prix jako stały uczestnik. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat wywalczył swój pierwszy brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Kibice docenili ten sukces. Ostatecznie żużlowiec został sklasyfikowany na ósmym miejscu wśród najlepszych sportowców w naszym kraju.

Kolejnej nominacji żużlowiec doczekał się w 2017 roku. Niestety wtedy zawodnik nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Mimo to, że w główniej mierze dzięki doskonałej postawie Zmarzlika Polacy wywalczyli złoty medal w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu. Kibice postanowili większym zaufaniem obdarzyć wówczas Patryka Dudka, który wywalczył srebrny „krążek” w SGP. Bartek rywalizację o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zakończył wtedy na piątym miejscu.

W 2018 roku Bartosz Zmarzlik wywalczył srebrny medal w cyklu  Speedway Grand Prix, w którym musiał uznać tylko wyższość Taia Woffindena. Ostatecznie w 84. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2018 roku żużlowiec zajął szóste miejsce.

W jubileuszowym 85. Plebiscycie okazał się jednak bezkonkurencyjny. Fani docenili wielki sukces Bartka, jakim było wywalczenie przez niego pierwszego w karierze tytułu najlepszego żużlowca na świecie. Drugie miejsce zajął wówczas w plebiscycie nasz najlepszy piłkarz Robert Lewandowski.

Mimo to, że Zmarzlikowi jako pierwszemu w historii naszego kraju żużlowcowi udało się obronić tytuł najlepszego zawodnika na świecie, nie wystarczyło to do zwycięstwa w 86. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2020 roku. Bartosz Zmarzlik zajął w nim wówczas piąte miejsce.

Natomiast w 87. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2021 roku wygrał Robert Lewandowski przed Anitą Włodarczyk, a Bartek był wówczas piąty.

W zeszłym roku w plebiscycie zwyciężyła Iga Świątek przed Bartoszem Zmarzlikiem i Robertem Lewandowskim.

89. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” wyniki:

1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Aleksander Śliwka (siatkówka)
4. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)
5. Piotr Żyła (skoki narciarskie)
6. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
7. Hubert Hurkacz (tenis)
8. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska (kajakarstwo)
9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska (szermierka)
10. Adrian Meronk (golf)

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Verva
Orlen Oil
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
4f
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Optyline
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL