Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 28 Luty 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Historyczny wyczyn Bartosza Zmarzlika

Bartosz Zmarzlik ma za sobą kolejny świetny sezon w PGE Ekstralidze. Wychowanek gorzowskiego klubu na koniec rozgrywek w 2018 roku uzyskał najwyższą średnią biegową. Jest to imponujący wynik, zwłaszcza że tej sztuki udało się temu żużlowcowi dokonać trzeci raz z rzędu. W historii nie zdarzało się jeszcze nigdy, by ten sam zawodnik trzy lata z rzędu osiągał najlepszą średnią w PGE Ekstralidze.

– Bartek to niesamowity talent. Dostrzegł to również Gollob, ale trzeba też oddać trenerowi Chomskiemu, że to on jako pierwszy zauważył u niego ogromny potencjał. Namówił mnie, żebym podpisał Zmarzlikowi zgodę na wcześniejsze treningi na torze. Ryzykowałem wtedy niesamowicie, bo gdyby złapał kontuzję, płaciłbym mu odszkodowanie do końca życia. Gdyby – nie daj Boże stało się jakieś nieszczęście, to miałbym kłopoty z prokuratorem. Wtedy ten chłopak miał zaledwie 13 lat. Jako ówczesny prezes zgodziłem się na treningi, ale przez trzy lata chodziłem z „duszą na ramieniu”. Pomimo zgody rodziców, mój podpis też był wtedy potrzebny. Nieoceniona była też pomoc Tomasza Golloba, którego namówiłem, żeby pomógł Bartkowi. Pamiętam jak dziś naszą rozmowę w ogrodzie. Tomek wysłuchał starannie mojej prośby, ale też potraktował ją bardzo poważnie. Myślę, że przekazał mu wiele cennych wskazówek. Zresztą Zmarzlik jest mu bardzo wdzięczny, co podkreśla na każdym kroku – powiedział Władysław Komarnicki, były prezes Stali Gorzów.

Bartosz Zmarzlik od kilku lat uzyskuje świetne wyniki. W 2014 roku w wieku zaledwie dziewiętnastu lat wykręcił na koniec sezonu średnią biegową 2,055. Na liście najskuteczniejszych zawodników startujących w lidze został sklasyfikowany na wysokim czternastym miejscu. W porównaniu do 2013 roku młody zawodnik zanotował spory progres swoich wyników. W sezonie 2013 na liście najlepszych jeźdźców zajął dwudzieste ósme miejsce ze średnią 1,783. Awans o czternaście pozycji to wyśmienity rezultat.

W 2015 roku żużlowiec dalej „śrubował” swoje wyniki w rozgrywkach ligowych. Na koniec rozgrywek znalazł się już w pierwszej piątce najskuteczniejszych zawodników. Uzyskana biegopunktówka 2,333 ostatecznie zapewniła mu czwarte miejsce wśród najlepszych jeźdźców. Był to kolejny spory progres wyników wychowanka gorzowskiego klubu. W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników poprawił się aż o dziesięć miejsc.

Stal Gorzów w 2016 roku wywalczyła Drużynowe Mistrzostwo Polski. Zespół do upragnionego złota poprowadził Bartosz Zmarzlik. Trener Stanisław Chomski, mając w składzie takiego świetnego młodzieżowca, wielokrotnie zastępował nim słabiej spisujących się starszych kolegów, którzy zawodzili. Średnia, jaką uzyskał Zmarzlik to 2,477, jest ona naprawdę imponująca. Bartek został najskuteczniejszym zawodnikiem PGE Ekstraligi. Jego wyniki docenili również kibicie. Uznali go za najlepszego juniora oraz najlepszego polskiego zawodnika 2016 roku. Na uroczystej Gali PGE Ekstraligi żużlowiec otrzymał dwie statuetki „Szczakiela”.

W 2017 roku w rozgrywkach PGE Ekstraligi żużlowiec znów był królem polskich torów. Cash Broker Stal Gorzów w głównej mierze dzięki Bartoszowi Zmarzlikowi sięgnęła po brązowy medal. Średnia na koniec sezonu Zmarzlika wyniosła 2,376. Po raz drugi z rzędu został najlepszym zawodnikiem w lidze.

W zeszłorocznym sezonie podkreślił ponownie swoją dominację na torach PGE Ekstraligi. Żużlowiec miał swój ogromny wkład w wywalczony przez drużynę Cash Broker Stali Gorzów srebrny medal. Bartek na koniec rozgrywek uzyskał znakomitą średnią biegową 2,575.

Bartosz Zmarzlik w tym roku skończy dwadzieścia cztery lata. Żużlowiec już od paru lat mimo młodego wieku jest zaliczany do ścisłej czołówki światowej. Jeśli jakieś zawody nie ułożą się po jego myśli, to nie zwala winy na sprzęt, tylko sam potrafi przyznać się do porażki. Świadczy to tylko o tym, że zawodnik potrafi wyciągać wnioski po nie udanym starcie.

Wyniki Bartosza Zmarzlika w dotychczasowej karierze w polskiej lidze:

  • 2011 rok – 1,464 (33 – średnia w lidze)
  • 2012 rok – 1,847 (27 – średnia w lidze)
  • 2013 rok – 1,783 (28 – średnia w lidze)
  • 2014 rok – 2,055 (14 – średnia w lidze)
  • 2015 rok – 2,333 (4 – średnia w lidze)
  • 2016 rok – 2,477 (1- średnia w lidze)
  • 2017 rok – 2,376 (1 – średnia w lidze)
  • 2018 rok – 2,575 (1 – średnia w lidze)

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL