Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 2 Październik 2023 | AUTOR: Artur Kąciak

Droga do złota 2023

W dniu dzisiejszym prezentujemy drogę Bartosza Zmarzlika do czwartego złotego medalu w cyklu Speedway Grand Prix. Polak w sobotę 30 września 2023 roku odebrał w Toruniu czwarty „krążek” dla najlepszego żużlowca na świecie. Bartek jest pierwszym w historii zawodnikiem z naszego kraju, który tytuł mistrzowski wywalczył już czterokrotnie. 

W 2023 roku cykl Speedway Grand Prix składał się z dziesięciu turniejów. Pierwsza runda odbyła się 29 kwietnia na torze w Gorican, a ostatni turniej został zorganizowany na Motoarenie w Toruniu w sobotę 30 września.

Bartek bardzo dobrze rozpoczął rywalizację w walce o kolejny tytuł mistrzowski w sezonie 2023. W Gorican Bartosz Zmarzlik zajął pierwsze miejsce. Jason Doyle świetnie wystartował w finale, ale na wyjściu z pierwszego łuku popełnił błąd i upadł. Australijczyk szybko podniósł się z toru i dojechał do mety na końcu stawki. Bartek wygrał finał z ogromną przewagą przed Lambertem i Lindgrenem.

Na pewno tor był w dniu dzisiejszym dość ciężki. Mimo to jestem bardzo zadowolony ze swojego występu w Gorican. Przed nami jeszcze dziewięć turniejów w tegorocznym cyklu Speedway Grand Prix, a więc jest jeszcze wiele punktów do zdobycia na torze – powiedział Bartosz Zmarzlik, po zawodach w Gorican.

Dwa tygodnie później żużlowcy rywalizowali na sztucznie ułożonym torze w Warszawie. Bartek ponownie wywalczył sobie awans do najważniejszego biegu wieczoru. Wielki finał był rozgrywany na raty. Na dystansie motocykla nie opanował Jason Doyle i upadł na tor. Zawodnik został wykluczony z powtórki. W drugim podejściu Polak został na starcie. Wyścig wygrał Lindgren, ale Bartek do samej mety o drugie miejsce rywalizował z Holderem. Australijczyk w tym pojedynku okazał się minimalnie lepszy od Zmarzlika.

Bartosz Zmarzlik zajął w tegorocznym turnieju Grand Prix Czech czwarte miejsce. Kibice w Pradze obejrzeli dość ciekawe zawody. Polak w finale kiepsko wystartował i mimo bardzo ambitnej jazdy przyjechał do mety na końcu stawki. Zawody zwyciężył Vaculik. Drugi był Madsen, a na najniższym stopniu podium stanął Holder.

W sobotę 10 czerwca na torze w Teterow najlepsi żużlowcy na świecie walczyli o kolejne punkty do klasyfikacji łącznej mistrzostw. Polak triumfował w tych zawodach. Zmarzlik w wielkim finale zdecydował się na wybór pierwszego pola. Bartek świetnie ruszył spod taśmy i wygrał drugi turniej SGP w tym roku. Na drugim miejscu podium stanął Jason Doyle. Natomiast trzecie miejsce zajął w tej imprezie Jack Holder.

Wychowanek klubu z Gorzowa doskonale spisał się również na torze miejscowej Stali. Nasz rodak bez większych problemów zapewnił sobie awans do wielkiego finału. Finał był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu na tor upadł Fredrik Lindgren. Powtórka odbyła się w pełnym składzie. Niestety druga próba rozegrania najważniejszego biegu wieczoru również się nie powiodła. Tym razem na tor upadł Jason Doyle. Australijczyk został wykluczony z kolejnej powtórki przez arbitra. Za trzecim razem udało się rozegrać finał. Bartek został na starcie, ale najpierw poradził sobie na dystansie z Lindgrenem, a potem również z Madsenem i zwyciężył w Gorzowie.

W połowie lipca żużlowcy rywalizowali w Grand Prix Szwecji. Bartosz Zmarzlik w Malilli zaliczył najsłabszy występ w 2023 roku. Polak na miejscowym „owalu” zajął piąte miejsce.

Gospodarzem siódmej rundy SGP 2023 było miasto Ryga. Bartek w bardzo ładnym stylu wygrał turniej w Rydze. W najważniejszej gonitwie zawodów na pierwszym wirażu było bardzo ciasno i na tor upadł Lindgren. Powtórka odbyła się w pełnym składzie. W drugim podejściu na starcie „czołgał” się Tai Woffinden. Brytyjczyk miał już wcześniej ostrzeżenie, więc został wykluczony z kolejnej powtórki finału. Bartek przegrał w niej start, ale na trasie minął Lindgrena. Na najniższym stopniu podium stanął Vaculik.

Grand Prix Wielkiej Brytanii nasz najlepszy zawodnik również może zaliczyć do udanych. Bardzo ciekawy przebieg miał bieg finałowy. Bartosz Zmarzlik dobrze ruszył w nim spod taśmy startowej, ale potem spadł na czwarte miejsce. Turniej w Cardiff wygrał Martin Vaculik. Na drugim miejscu podium stanął Jack Holder. Zmarzlik natomiast na samej mecie „wyrwał” trzecie miejsce w tych zawodach Fredrikowi Lindgrenowi.

W Toruniu zakończyła się tegoroczna rywalizacja w tym elitarnym cyklu. Bartosz Zmarzlik zajął w ostatniej rundzie rozegranej na Motoarenie pierwsze miejsce i wywalczył czwarty tytuł mistrzowski w swojej dotychczasowej karierze. W wielkim finale Bartek wygrał start i triumfował w całym turnieju. Czwarty tytuł mistrzowski dla Bartka! Drugie miejsce zajął w tych zawodach Lindgren, a na najniższym stopniu podium stanął Leon Madsen. Srebrny medal wywalczył Fredrik Lindgren, a brązowy Martin Vaculik.

Zmarzlik od sezonu 2016 jest stałym uczestnikiem zmagań o tytuł najlepszego żużlowca na świecie. Do tej pory zdobył już siedem medali. W debiutanckim sezonie stanął na najniższym stopniu podium. W 2017 roku na koniec rywalizacji zajął drugie miejsce. W sobotę 5 października 2019 roku zdobył swój pierwszy złoty „krążek”, a w kolejnym sezonie obronił tytuł mistrzowski. Rywalizację w cyklu Speedway Grand Prix 2021 zakończył na drugiej pozycji. Natomiast w cyklu SGP 2022 ponownie zdobył złoty medal. W tegorocznym sezonie sięgnął po kolejne złoto. 28-latek jest najbardziej utytułowanym polskim żużlowcem w historii. Przed nim indywidualnymi mistrzami świata z naszego kraju byli tylko dwaj zawodnicy Jerzy Szczakiel (1973) i Tomasz Gollob (2010).

Ogromnie się cieszę z tego zwycięstwa i kolejnego złotego medalu. Po zawodach w Vojens miałem duże pretensje do samego siebie, jak do tego dopuściłem. Na całe szczęście kilka dni po tamtych wydarzeniach doszedłem do siebie. W Toruniu udało mi się wygrać i tegoroczny sezon kończę w doskonałym nastroju. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim kibicom za wspaniały doping i wsparcie na Motoarenie – powiedział Bartosz Zmarzlik, po turnieju w Toruniu.

Wyniki Bartosza Zmarzlika w poszczególnych rundach cyklu Speedway Grand Prix 2023:

  • 29 kwietnia (sobota): EHNIX FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF CROATIA: 1 miejsce: Bartosz Zmarzlik (3,t,2,3,2,3,3) 16
  • 13 maja (sobota): ORLEN WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND: 3 miejsce: Bartosz Zmarzlik (w,1,3,3,2,2,1) 12
  • 3 czerwca (sobota): PRAGUE FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF CZECH REPUBLIC: 4 miejsce: Bartosz Zmarzlik (1,3,3,1,3,2,0) 13
  • 10 czerwca (sobota): TETEROW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF GERMANY: 1 miejsce: Bartosz Zmarzlik (2,2,3,3,3,3,3) 19
  • 24 czerwca (sobota): KGHM GORZOW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND: 1 miejsce: Bartosz Zmarzlik (1,3,3,3,3,3,3) 19
  • 15 lipca (sobota): HOLMGRENS BIL MALILLA FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF SWEDEN: 5 miejsce: Bartosz Zmarzlik (w,3,2,3,3,1) 12
  • 12 sierpnia (sobota): OLYBET RIGA FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF LATVIA: 1 miejsce: Bartosz Zmarzlik (Polska) (3,2,w,2,2,3,3) 15
  • 2 września (sobota): CARDIFF FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF GREAT BRITAIN: 3 miejsce: Bartosz Zmarzlik (Polska) (2,1,2,2,1,3,1) 12
  • 30 września (sobota): DEWALT TORUŃ FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND: 1 miejsce: Bartosz Zmarzlik (3,1,3,2,3,3,3) 18

Klasyfikacja końcowa cyklu Speedway Grand Prix 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 158 punktów
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 150
3. Martin Vaculik (Słowacja) – 125
4. Jack Holder (Australia) – 123
5. Leon Madsen (Dania) – 111
6. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 108
7. Dan Bewley (Wielka Brytania) – 104
8. Jason Doyle (Australia) – 96
9. Max Fricke (Australia) – 83
10. Patryk Dudek (Polska) – 76
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 64
12. Mikkel Michelsen (Dania) – 56
13. Kim Nilsson (Szwecja) – 44
14. Maciej Janowski (Polska) – 43
15. Andres Thomsen (Dania) – 36
16. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 31

Foto: Tomasz Przybylski

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL