Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 2 Listopad 2022 | AUTOR: Artur Kąciak

Bartosz Zmarzlik przechodzi do Motoru Lublin

Bartosz Zmarzlik został zaprezentowany w środę 2 listopada 2022 roku jako nowy zawodnik Motoru Lublin. Prezentacja drużyny popularnych „Koziołków” odbyła się w nietypowym miejscu, bo na lotnisku.

Bartek pierwszy raz w swojej dotychczasowej sportowej karierze zdecydował się na zmianę barw klubowych. Zmarzlik licencję zdał jako 15-latek, w lidze zadebiutował w 2011 roku. Żużlowiec jest multimedalistą we wszystkich możliwych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Polski na szczeblu juniorskim i seniorskim. Zmarzlik przeszedł też do historii, wygrywając kilkukrotnie z rzędu turniej o Złoty Kask.

Zawodnik parokrotnie triumfował również w PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi.

Od lat Bartosz Zmarzlik zalicza się również do najskuteczniejszych żużlowców występujących w PGE Ekstralidze. Kilkakrotnie na koniec rozgrywek zostawał najlepszym zawodnikiem w tych rozgrywkach.

Od początku kariery uznany za wielki talent sportowy. Jego dotychczasowe sukcesy wskazują, że już zapisał się w historii polskiego i światowego speedwaya. Wywalczył mistrzostwo świata juniorów, był również mistrzem Europy do 19 lat. Jest wielokrotnym medalistą DMŚ juniorów oraz DME juniorów. Zmarzlik w cyklu Speedway Grand Prix wywalczył w swojej dotychczasowej karierze medale z każdego rodzaju kruszcu. W roli stałego uczestnika tych prestiżowych zawodów zadebiutował w 2016 roku i będąc jeszcze juniorem zdobył brązowy medal.

Bartek zwyciężył również w 85. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2019 roku organizowanym przez Przegląd Sportowy. Żużlowiec już kilka razy zajmował wysokie miejsce w tym najbardziej prestiżowym plebiscycie sportowym w naszym kraju.

Prezydent RP Andrzej Duda w 2019 roku odznaczył Bartosza Zmarzlika Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Bartek jest jedną z najmłodszych osób uhonorowanych tym wysokim odznaczeniem.

W tegorocznym sezonie ponownie został najskuteczniejszym zawodnikiem w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Żużlowiec wystąpił w dwudziestu spotkaniach drużyny z Gorzowa, w których uzyskał bardzo wysoką średnią biegową 2,679.