Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 14 Marzec 2021 | AUTOR: Artur Kąciak

Bartosz Zmarzlik nominowany do Plebiscytu na Sportowca Stulecia

W tym roku Przegląd Sportowy będzie obchodził sto lat. Z tej okazji ogłoszono specjalny Plebiscyt związany z obchodami 100-lecia gazety, której pierwszy numer pojawił się 21 maja 1921 roku. Wśród stu nominowanych sportowców znajdą się triumfatorzy dotychczasowych plebiscytów na sportowca roku oraz inni wybitni zawodnicy wybrani przez Kapitułę Plebiscytu. W tym prestiżowym gronie znalazł się również Bartosz Zmarzlik.

W sobotę 9 stycznia 2021 roku zostały ogłoszone wyniki w 86. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2020 roku organizowanym przez Przegląd Sportowy i telewizję Polsat. Bartosz Zmarzlik zajął w nim piąte miejsce.

Żużlowiec swoją zeszłoroczną postawą na torze udowodnił, że należy mu się miejsce wśród najlepszych zawodników w naszym kraju. Bartek jako pierwszy w historii Polak obronił tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Zmarzlik od 2016 roku jest stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix. Do tej pory zdobył już cztery medale (brązowy w 2016 roku, srebrny w 2018 oraz dwa złote w latach 2019-2020).

Należy podkreślić również, że oprócz złota w GP zawodnik miał swój olbrzymi wkład w wywalczony przez naszą reprezentację srebrny medal w rozrywkach Speedway of Nations w 2020 roku. Impreza została rozegrana na torze w Lublinie. Zawody zostały zakończone z powodu kiepskiego stanu toru po czternastu rozegranych biegach. Bartek wywalczył w tych zawodach komplet punktów dla naszego kraju. Żużlowiec tylko w jednym biegu przyjechał do mety na drugiej pozycji za plecami partnera z reprezentacji Szymona Woźniaka.

Dla wychowanka gorzowskiego klubu była, to już piąta nominacja w najbardziej prestiżowym w naszym kraju plebiscycie. Pierwszy raz Bartosz Zmarzlik znalazł się w tym zacnym gronie w 2016 roku. Wówczas debiutował w cyklu Grand Prix jako stały uczestnik. W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat wywalczył swój pierwszy brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Kibice docenili ten sukces. Ostatecznie żużlowiec został sklasyfikowany na ósmym miejscu wśród najlepszych sportowców w naszym kraju.

Kolejnej nominacji żużlowiec doczekał się w 2017 roku. Niestety wtedy zawodnik nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Mimo to, że w główniej mierze dzięki doskonałej postawie Zmarzlika Polacy wywalczyli złoty medal w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu. Kibice postanowili większym zaufaniem obdarzyć wówczas Patryka Dudka, który wywalczył srebrny krążek w GP. Bartek rywalizację o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zakończył wtedy na piątym miejscu.

W 2018 roku Bartosz Zmarzlik wywalczył srebrny medal w cyklu Grand Prix, w którym musiał uznać tylko wyższość Taia Woffindena. Ostatecznie w 84. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2018 roku żużlowiec zajął szóste miejsce. W jubileuszowym 85. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2019 roku okazał się jednak bezkonkurencyjny. Fani docenili wielki sukces Bartka, jakim było wywalczenie przez niego pierwszego w karierze tytułu najlepszego żużlowca na świecie. Drugie miejsce zajął wówczas w plebiscycie nasz najlepszy piłkarz Robert Lewandowski.

O plebiscycie opowiedział redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Paweł Wołosik.

Jest mi niezmiernie miło, że w roku stulecia gazety pełnię funkcję redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego. Z tego miejsca chciałbym podziękować absolutnie wszystkim ludziom pracującym przy wydawaniu Przeglądu Sportowego w ciągu tych stu lat. Będąc małym chłopcem ucząc się liter z mojej ukochanej gazety nie mogłem marzyć, że przyjdzie mi kierować redakcją w jej historycznym czasie. Startujemy z Plebiscytem na Sportowca Stulecia. Z setki nazwisk kapituła, którą stanowić będą dziennikarze Przeglądu Sportowego, Onetu i ambasadorowie sportu, wyłoni finałową dwudziestkę, na którą głosy oddawać będą Czytelnicy za pomocą strony internetowej i kuponów w Przeglądzie Sportowym. Przewidzieliśmy też dodatkowe kategorie. Będzie ich sześć: olimpijczyk stulecia igrzysk letnich, olimpijczyk stulecia igrzysk zimowych, piłkarz stulecia, drużyna stulecia, trener stulecia i wydarzenie stulecia – powiedział Paweł Wołosik, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”.

Wśród stu nominowanych znajdą się wszyscy triumfatorzy tradycyjnych plebiscytów na sportowca roku oraz inni wybitni zawodnicy wybrani przez kapitułę złożoną ze znawców sportu. Do głosowania za pośrednictwem strony internetowej i kuponów drukowanych w gazecie kapituła wytypuje 20 sportowców. Głosowanie rozpocznie się w kwietniu i potrwa kilka tygodni aż do zaplanowanej w maju finałowej gali, na której poznamy najlepszych z najlepszych. W Plebiscycie pojawią się także kategorie dodatkowe: trener stulecia, drużyna stulecia, wydarzenie stulecia i inne.

Głosowanie rozpocznie się w kwietniu i potrwa do finałowej gali w maju, podczas której poznamy Sportowca 100-lecia.

foto: Anna Kłopocka

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL