Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 28 Maj 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Areny SGP: Toruń

Kończymy nasz cykl, w którym przedstawiamy areny, na jakich będą rywalizowali zawodnicy w Grand Prix 2019. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej występom Bartka Zmarzlika na torze w Toruniu.

Motoarena im. Mariana Rosego znajduje się w zachodniej części miasta Toruń, w dzielnicy Starotoruńskie Przedmieście. Stadion został otwarty w 2009 roku. Koszt budowy obiektu wyniósł 96 milionów złotych. Długość toru wynosi 325 metrów. Motoarena jest uważana za jeden z najpiękniejszych stadionów żużlowych na świecie.

Bartosz Zmarzlik do tej pory trzykrotnie uczestniczył w turniejach GP rozgrywanych na miejscowym torze. W sobotę 1 października 2016 roku zanotował swój debiut na miejscowym „owalu”. Dla naszego żużlowca były, to udane zawody. Bartek w rundzie zasadniczej zgromadził na swoim koncie dziewięć punktów. Taka liczba „oczek” dała mu awans do półfinału. W wyścigu dwudziestym pierwszym wygrał w pokonanym „polu” pozostawiając: Mateja Zagara, Chrisa Holdera oraz Fredrika Lindgrena. W najważniejszej gonitwie wieczoru na linię mety przyjechał na trzecim miejscu. W zawodach zwyciężył Niels Kristian Iversen przed Gregiem Hancockiem.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Toruniu 7 października 2017 roku. Zmarzlik ponownie bez większych problemów zdołał zakwalifikować się do półfinału. W turnieju zasadniczym Polak wywalczył jedenaście punktów. W wyścigu dwudziestym drugim pewnie zwyciężył Tai Woffinden. Bartek o miejsce w finale stoczył kapitalny pojedynek z Pawłem Przedpełskim. Na trzecim okrążeniu Zmarzlik wyprzedził jadącego z dziką kartą wychowanka klubu z Torunia i awansował do finału. Najważniejszy bieg turnieju był rozgrywany na raty. W pierwszym podejściu na starcie ruszał się Matej Zagar. Słoweniec otrzymał ostrzeżenie od sędziego. W powtórce po świetnym wyjściu spod taśmy triumfował Patryk Dudek. Drugi do mety dojechał Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik był trzeci. Na końcu stawki przyjechał Zagar.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Motoarenie Arenie 6 października. Bartek w znakomitym stylu rozpoczął swój udział w tych zawodach. Po trzech kolejkach startów miał na swoim koncie komplet dziewięciu punktów. Jedynej porażki w części zasadniczej tego turnieju Zmarzlik doznał w gonitwie dziewiętnastej. „Piekielnie” szybki Artiom Łaguta okazał się pogromcą naszego reprezentanta. Na dodatek Rosjanin wygrał rundę zasadniczą z kompletem piętnastu „oczek”. W walce o wielki finał Bartek zmierzył się z Nielsem Kristianem Iversenem, Taiem Woffindenem oraz Gregiem Hancockiem. Polak dobrze wystartował, ale niestety na drugim wirażu spadł z drugiej pozycji na czwartą. Na dystansie zdołał sobie poradzić z jadącym na trzecim miejscu Hancockiem, ale wywalczyć awansu do finału się nie udało.

Podsumowując Bartek dobrze „czuje” się na Motoarenie. Co roku udaje mu się awansować minimum do półfinału. Grand Prix Polski w Toruniu odbędzie się w tym roku 5 października.