Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 12 Kwiecień 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Areny SGP: Praga

Kontynuujemy nasz cykl, w którym prezentujemy areny, na jakich będą rywalizowali zawodnicy w Grand Prix 2019. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej występom Bartka Zmarzlika na torze w Pradze.

Miejscowy obiekt powstał głównie z przeznaczeniem do organizacji na nim zawodów lekkoatletycznych. Wszystkie ważniejsze imprezy żużlowe w Czechach aż do 1971 roku odbywały się na Stadionie Strahovskim. Dopiero od 1971 roku na Stadionie Markéta swoje mecze ligowe rozgrywa miejscowy klub żużlowy Olymp Praga.

Najlepsi zawodnicy na świecie rywalizują w Pradze o punkty w cyklu Grand Prix od 1997 roku. Wówczas w stolicy Czech została zorganizowana po raz pierwszy jedna z rund Indywidualnych Mistrzostw Świata. Od tamtej pory każdego roku odbywa się turniej Grand Prix Czech.

Bartosz Zmarzlik do tej pory trzykrotnie uczestniczył w zawodach GP rozgrywanych na miejscowym torze. W sobotę 25 czerwca 2016 roku zanotował swój debiut na Stadionie Markéta w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix. Polak bez większych problemów wywalczył sobie miejsce w biegu półfinałowym. Po rundzie zasadniczej żużlowiec na swoim koncie miał dwanaście punktów. W wyścigu dwudziestym pierwszym o miejsce w wielkim finale rywalizował z: Jasonem Doylem, Chrisem Harrisem oraz Taiem Woffindenem. Mimo ambitnej jazdy Zmarzlik do mety dojechał na trzeciej pozycji. Australijczyk i dość niespodziewanie Harris cieszyli się z awansu do najważniejszej gonitwy wieczoru. Polak ostatecznie zajął w tym turnieju piąte miejsce. Dla Bartka Zmarzlika był to najbardziej udany występ w Pradze w dotychczasowej karierze.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w stolicy Czech 10 czerwca 2017 roku. Niestety tym razem nasz zawodnik nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w półfinale. Po części zasadniczej miał na swoim koncie osiem „oczek”. Taką samą ilość punktów uzbierał Peter Kildemand. Duńczyk jednak wygrał dwa wyścigi i, to on zapewnił sobie miejsce w czołowej ósemce. Zmarzlik w klasyfikacji końcowej tej imprezy zajął dziewiątą pozycję.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali w Pradze 26 maja. Polak nie może zaliczyć swojego występu w tamtych zawodach do udanych. Cztery zdobyte punkty i piętnaste miejsce, to nie jest wynik, który zadowala Bartka. Żużlowiec miał duże problemy z dopasowaniem się do miejscowej nawierzchni. Przeplatał gorsze wyścigi z lepszymi. W dwóch biegach dojechał do mety na drugiej pozycji. Natomiast trzy razy kończył wyścig bez punktów. Zdaniem wielu osób właśnie kiepski występ w tym turnieju pozbawił zawodnika szansy na złoty medal w cyklu GP 2018.

Podsumowując, Stadionie Markéta nie jest zbyt „szczęśliwy” dla Bartosza Zmarzlika. Polak w trzech dotychczasowych występach nie zdołał jeszcze wywalczyć sobie miejsca w wielkim finale. Być może w tym roku żużlowiec „odczaruje” miejscowy tor i pojedzie w najważniejszym wyścigu zawodów. Z pewnością jest w stanie, to uczynić. Bartek przez wiele osób uważany jest za jednego z głównych faworytów do złotego medalu w 2019 roku.

Występy Bartosza Zmarzlika w turniejach Grand Prix na torze w Pradze:

2016 rok:

25 czerwca: Grand Prix Czech w Pradze

Bartosz Zmarzlik – 5 miejsce (3,2,2,3,2,1) 13

Biegi z udziałem Bartosza Zmarzlika:
2. Zmarzlik, Kildemand, Zagar, Holder
7. Woffinden, Zmarzlik, Hancock, Janowski (d)
12. Doyle, Zmarzlik, Milik, Pawlicki
13. Zmarzlik, Lindgren, Pedersen, Jonsson
18. Harris, Zmarzlik, Iversen, Lindbaeck
22. Doyle, Harris, Zmarzlik, Woffinden (w)

2017 rok:

10 czerwca: Grand Prix Czech w Pradze 

Bartosz Zmarzlik – 9 miejsce (1,3,2,1,1) 8

Biegi z udziałem Bartosza Zmarzlika:
1. Hancock, Janowski, Zmarzlik, Iversen
6. Zmarzlik, Vaculik, Sajfutdinow, Kildemand
10. Milik, Zmarzlik, Lindbaeck, Lindgren (w)
14. Doyle, Dudek, Zmarzlik, Woffinden
18. Holder, Zagar, Zmarzlik, Franc
(Piotr Pawlicki został wykluczony z wyścigu za utrudnianie startu. W miejsce tego zawodnika pojechał rezerowy Josef Franc.)

2018 rok:

26 maja: Grand Prix Czech w Pradze 

Bartosz Zmarzlik – 15 miejsce (0,2,0,0,2) 4

Biegi z udziałem Bartosza Zmarzlika:
3. Pedersen, Łaguta, Zagar, Zmarzlik
7. Woffinden, Zmarzlik, Doyle, Cook
9. Janowski, Holder, Lindgren, Zmarzlik
14. Sajfutdinow, Milik, Hancock, Zmarzlik
20. Dudek, Zmarzlik, Iversen, Pawlicki (d)

Dane Stadioniu Markéta w Pradze:

  • Adres: U Vojtěšky 11, 162 01 Praga 6
  • Pojemoność: 10 000 
  • Rekord toru: Greg Hancock: 62,40 s 
  • Długość toru: 353 metry

Koszulka Grand Prix 2022

139,00 PLN

Koszulka Polo Zmarzlik Team 2022

169,00 PLN

T-shirt Zmarzlik Team 2022

139,00 PLN

Koszulka Polo Black Edition // 2022

169,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Miasto Gorzów Wielkopolski
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Promet Cargo
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Globex
KDK Group
Gold Las
Optyline
Mario VVS
Szczepan Bike - Giant Gorzów
GM
Daytona
Rehakompleks
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL