Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 24 Kwiecień 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Areny SGP: Hallstavik

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawiamy areny, na jakich będą rywalizowali zawodnicy w Grand Prix 2019. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej występom Bartka Zmarzlika na torze w Hallstavik.

Hallstavik to miejscowość położona w regionie administracyjnym Sztokholm, gminie Norrtalje, na wybrzeżu prowincji historycznej Uppland, liczy sobie ok. 4500 mieszkańców. Nie administracyjny region Roslagen, do którego należy Hallstavik, położony jest u środkowych wybrzeży Szwecji.

Pierwszym skojarzeniem z miastem Hallstavik jest z pewnością Rospiggarna. To miejscowy klub żużlowy startujący w rozgrywkach szwedzkiej Elitserien. HZ Bygg Arena taką nazwę nosi obiekt, na którym odbędzie się tegoroczny turniej Grand Prix. Stadion Rospiggarny może pomieścić dziesięć tysięcy kibiców na trybunach. Hallstavik w 2018 roku przejęło rundę Grand Prix, która w ostatnich latach odbywała się w Sztokholmie. Zawody z olbrzymiego stadionu w stolicy Szwecji zostały przeniesione na niezbyt duży obiekt.

Bartosz Zmarzlik uczestniczył tylko w jednym turnieju rozgrywanym na miejscowym torze. W sobotę 7 lipca 2018 roku zanotował swój debiut w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix. Dla Polaka był, to bardzo udany turniej. Zmarzlik swoje występ w tych zawodach rozpoczął w ładnym stylu. Polak pierwszy raz na torze pojawił się w drugim wyścigu. Po znakomitym wyjściu spod taśmy z czwartego pola dowiózł do mety pewne zwycięstwo.

Kolejny bieg z udziałem Bartka był niezwykle interesujący. Po starcie Polak jechał w wyścigu ósmym na drugim miejscu tuż za swoim rodakiem Maciejem Janowskim. Na wejściu w drugi łuk pierwszego okrążenia zdołał wyprzedzić wychowanka wrocławskiego klubu. Na prostej startowej Janowski jednak odzyskał pierwsze miejsce, którego już nie stracił. Srebrny medalista cyklu Grand Prix 2018 stoczył jeszcze niezwykle ciekawy pojedynek o dwa „oczka” z Fredrikiem Lindgrenem. Obaj zawodnicy kilkakrotnie tasowali się na torze, ale ostatecznie „górą” w tej rywalizacji okazał się nasz reprezentant. Na końcu stawki przyjechał Martin Vaculik.

W jedenastym wyścigu Bartosz Zmarzlik odniósł swoje drugie zwycięstwo. Po niezłym wyjściu spod taśmy Chris Holder pojechał zbyt szeroko, dzięki temu Patryk Dudek przedarł się na drugie miejsce i przez cały bieg nękał atakami wychowanka Stali Gorzów. Mimo usilnych starań zawodnik z Zielonej Góry przegrał ten pojedynek.

Po trzech kolejkach startów Bartek miał na swoim koncie osiem punktów. Niestety w dwóch ostatnich biegach turnieju zasadniczego przywiózł tylko dwa „oczka”. Wystarczyło, to oczywiście na wywalczenie awansu do półfinału, w którym zmierzył się z: Maciejem Janowskim, Emilem Sajfutdinowem oraz Artiomem Łagutą. Rosjanie w pierwszym podejściu do tego biegu stoczyli między sobą ostry pojedynek. Na początku trzeciego okrążenia na tor upadł Sajfutdinow. Arbiter z powtórki postanowił wykluczyć jego rodaka, który przyczynił się w dużym stopniu do zaistniałej sytuacji na torze. W powtórce ze startu „uciekł” Janowski. Zmarzlik niemal przez cztery okrążenia walczył o finał z Rosjaninem. Na ostatnim okrążeniu przeprowadził skuteczny atak dający mu upragniony awans do najważniejszej gonitwy wieczoru. Dla wielu osób był, to jeden z najładniejszych wyścigów w całym zeszłorocznym cyklu Grand Prix.

W Finale po znakomitym starcie zwyciężył Maciej Janowski. Jadący na drugiej pozycji Tai Woffinden, został wyprzedzony przez Fredrika Lindgrena i Bartka Zmarzlika. Obaj żużlowcy nie byli już w stanie zbliżyć się do jadącego na pierwszej pozycji Wrocławianina.

Podsumowując, Bartek w minionym sezonie zaliczył udany debiut na miejscowym torze w GP. Trzynaście zdobytych punktów należy uznać za dobry wynik. W tym roku Grand Prix Szwecji w Hallstavik zostanie rozegrane 6 lipca.

Występy Bartosza Zmarzlika w turniejach Grand Prix na torze w Hallstavik:

2018 rok:

7 lipca: Grand Prix Szwecji w Hallstavik 

Bartosz Zmarzlik – 3 miejsce: (3,2,3,1,1,2,1) 13

Biegi z udziałem Bartka Zmarzlika:
2. Zmarzlik, Doyle, Jonsson, Łaguta
8. Janowski, Zmarzlik, Lindgren, Vaculik
11. Zmarzlik, Dudek, Holder, Pawlicki
14. Sajfutdinow, Hancock, Zmarzlik, Zagar
17. Woffinden, Cook, Zmarzlik, Pedersen
22. Janowski, Zmarzlik, Sajfutdinow, Łaguta (w)
23. Janowski, Lindgren, Zmarzlik, Woffinden

Stadion HZ Bygg Arena dane:

  • Adres: Kusbyvägen 45, 763 35 Hallstavik, Szwecja
  • Pojemoność: 10000
  • Rekord toru: Przemysław Pawlicki: 56.1 s.
  • Długość toru: 289 metrów

Mini Kevlar Gold 2022

499,00 PLN

Koszulka Zmarzlik Team 2023

139,00 PLN

Bluza Zmarzlik Team 2022

249,00 PLN

Filiżanka do kawy

85,00 PLN
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Orlen
Orlen Benzina
Orlen Oil
Platinum Orlen Oil
Verva
Maszoński Logistic
Promet Cargo
BMW Best Auto
Budnex
Jorg Grohmann
Garcarek
Splendoor
Wecon
Inter Cars
GBS - dołącz do znajomych
Splendoor
Gold Las
Gold Las
Globex
Ceramic Speed
Garageport Experten
Optyline
Szczepan Bike - Giant Gorzów
Mario VVS
GM
Daytona
Anlas
KLS
Rehakompleks
Motocykle Lublin
Zmarzlik Home Design
Ambasada Kobiecości
GESS.PL