Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 15 Maj 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Areny SGP: Vojens

Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawiamy areny, na jakich będą rywalizowali zawodnicy w Grand Prix 2019. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stadionowi w Vojens.

W nadchodzącym sezonie najlepsi zawodnicy na świecie rywalizować będą w dziesięciu turniejach cyklu GP. W porównaniu do 2018 roku doszło do dwóch zmian organizatorów poszczególnych rund. Wrocław na żużlowej mapie zastąpił Gorzów Wielkopolski. Natomiast Grand Prix Danii odbędzie się w tym sezonie w Vojens, a nie jak miało to miejsce w zeszłym roku w Horsens. Stadion Olimpijski „wskoczył” do terminarza w miejsce imprezy organizowanej na Stadionie im. Edwarda Jancarza.

Vojens Speedway Center, taką nazwę nosi miejscowy stadion żużlowy, był już organizatorem kilku rund cyklu Grand Prix. Pierwszy turniej został rozegrany w tym mieście w 1995 roku. Zwyciężył w nim zawodnik gospodarzy Hans Nielsen, na drugim stopniu podium stanął Sam Ermolenko, a trzecie miejsce zajął Tony Rickardsson.

Tylko raz nasz zawodnik zdołał zwyciężyć w turnieju Grand Prix rozegranym na torze w Vojens. W 2010 roku Grand Prix Nordyckie zakończyło się wygraną Tomasza Golloba. W wielkim finale Polak przywiózł za swoim plecami do mety: Kennetha Bjerre, Jasona Crumpa oraz Nickiego Pedersena.

Vojens jest położone ok. 215 km na zachód od Kopenhagi. Do 2007 roku siedziba gminy Vojens, dziś w gminie Haderslev w regionie Dania Południowa. Nie jest, to duża miejscowość. W 2004 roku zamieszkiwało tam 8031 mieszkańców.

Bartosz Zmarzlik nie miał jeszcze okazji rywalizować na miejscowym torze w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix. Żużlowiec startował w Vojens w 2015 roku w Drużynowym Pucharze Świata. Bartek wystąpił zarówno w barażu, jak i w finale tej imprezy. Polska wygrała turniej barażowy i zapewniła sobie awans do wielkiego finału. Zmarzlik w pięciu startach zgromadził wówczas na swoim koncie dziesięć punktów. Niestety rozegrany 14 czerwca 2015 roku finał nie był udany dla naszego reprezentanta. Mimo ambitnej jazdy Polak w pięciu biegach zdołał wywalczyć tylko trzy „oczka”. Ostatecznie podopieczni trenera Marka Cieślaka zajęli trzecie miejsce w tej imprezie. W wielkim finale Drużynowego Pucharu Świata lepsi od naszych reprezentantów okazali się Szwedzi oraz Duńczycy.

W 2016 roku Polska ponownie rywalizowała na torze w Vojens. Tym razem nasi reprezentanci walczyli w półfinale DPŚ. Zawody zakończyły się zwycięstwem naszej kadry. Bartek w pięciu biegach zdobył dziewięć punktów, ale należy tutaj podkreślić, że ze swojego ostatniego wyścigu został wykluczony.

Podsumowując trudno tak naprawdę przewidzieć, na jaki wynik będzie stać w tym roku w Vojens Bartosza Zmarzlika. Żużlowiec nie miał zbyt dużo okazji do startów na miejscowym torze. Grand Prix Danii odbędzie się w tym roku 7 września.

Dane Stadionu Vojens Speedway Center:

  • Adres: Tinglykke 9, 6500 Vojens, Dania
  • Pojemność: 18000
  • Rekord toru: Michael Jepsen Jensen: 57.10s
  • Długość toru: 300 metrów
FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Maszoński Logistic
NGINE energy classic
MIB Nordic
Inter Cars
Wecon
Garcarek
Promet Cargo
Galiński Siatki Filtracyjne
Świder-Trans
Kris-Luft
Jorg Grohmann
INT. Production
Globex
Mario VVS
Gold Las
Klim Brokers
Optyline
DK Utemilio
E-Trasborg A/S
Budnex
GESS.PL - Agencja Reklamowa
Mitas
Rehakompleks
Berner
Zmarzlik Home Design