Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 30 Maj 2019 | AUTOR: Artur Kąciak

Zapowiedź: FIM Speedway Grand Prix of Slovenia

W sobotę 1 czerwca zostanie rozegrany drugi turniej tegorocznego cyklu Grand Prix. Najlepsi zawodnicy na świecie rywalizować będą o kolejne punkty do klasyfikacji łącznej indywidualnych mistrzostw świata na torze w Krsko.

Niestety ponownie wśród uczestników tych zawodów zabraknie Grega Hancocka. Amerykanin postanowił wycofać się z udziału w tej imprezie z powodu ciężkiej choroby swojej żony. W miejsce tego żużlowca kolejną szansę startu otrzyma rezerwowy Robert Lambert.

Dla Bartosza Zmarzlika będzie, to czwarty występ w Krsko. W sobotę 30 kwietnia 2016 roku zanotował swój debiut na Stadionie im. Matije Gubca w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix.

Polak rozpoczął swój występ w tych zawodach od zwycięstwa. W trzecim biegu za swoimi plecami do mety przywiózł: Nickiego Pedersena, Petera Kildemanda oraz Nielsa Kristiana Iversena. Niestety w kolejnych wyścigach nie było już tak dobrze. Bartek po części zasadniczej turnieju miał na swoim koncie osiem „oczek”. Nie wystarczyło, to do awansu do półfinału. Zmarzlik został sklasyfikowany po zakończeniu tej imprezy na ósmym miejscu. Polakowi zabrakło dwóch punktów do wywalczenia sobie miejsca w pierwszej ósemce, która miała zapewniony start w wyścigach półfinałowych.

Kolejny turniej Grand Prix został rozegrany w Krsko 29 kwietnia 2017 roku. Nie były, to udane zawody dla Bartosza Zmarzlika. Polak tylko w szesnastym wyścigu zdołał dowieść do mety trzy punkty. W trzech biegach dojeżdżał na trzeciej pozycji, a raz był czwarty. Ostatecznie z wywalczonymi sześcioma „oczkami” został sklasyfikowany na jedenastej pozycji. Dla naszego reprezentanta był to najgorszy występ w dotychczasowej karierze na torze w Krsko.

W 2018 roku żużlowcy rywalizowali na Stadionie im. Matije Gubca 8 września. Bartek Zmarzlik bez większych problemów zapewnił sobie awans do biegu półfinałowego. W rundzie zasadniczej uzbierał na swoim koncie jedenaście punktów. W walce o awans do wielkiego finału zmierzył się z: Patrykiem Dudkiem, Gregiem Hancockiem oraz Martinem Vaculikiem. Po znakomitym wyjściu spod taśmy startowej pewne zwycięstwo odniósł Dudek. Zmarzlik przez cztery okrążenia „nękał” atakami jadącego na drugiej pozycji Amerykanina. Niestety zarówno jazda po szerokiej, jak i przy krawężniku nic nie dała. Hancock nie popełnił na dystansie żadnego błędu i jako drugi zawodnik awansował z tego wyścigu do finału. Bartek ostatecznie zajął w tym turnieju piąte miejsce.

Pierwszy turniej tegorocznego cyklu Grand Prix został rozegrany 18 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Bartek swój udział w tej imprezie zakończył na szóstym miejscu z wywalczonymi dziesięcioma punktami. Największą niespodzianką tych zawodów była postawia Taia Woffindena. Brytyjczyk zdobył w Warszawie tylko sześć „oczek”.

Bartosz Zmarzlik obecnie jest w doskonałej formie. Świadczą o tym jego ostatnie wyniki. W szóstej kolejce rozgrywek PGE Ekstraligi w spotkaniu z MrGarden GKM-em Grudziądz wywalczył komplet piętnastu punktów. Natomiast startując we wtorek w meczu szwedzkiej Elitserien, na swoim koncie zgromadził siedemnaście „oczek” w sześciu startach.

Podsumowując, sobotni turniej zapowiada się bardzo ciekawie. Z pewnością Bartek ma szanse na swój pierwszy awans do finału na torze w Krsko. W sobotę wieczorem na stronie zmarzlik.com znajdziecie szczegółowe wyniki z tych zawodów.

Dotychczasowe wyniki Bartosza Zmarzlika w turniejach Grand Prix w Krsko:

2016 rok:
30 kwietnia: Grand Prix Słowenii w Krsko
Bartosz Zmarzlik – 9 miejsce (3,0,2,2,1) 8

2017 rok:
29 kwietnia: Grand Prix Słowenii w Krsko
Bartosz Zmarzlik – 11 miejsce: (0,1,1,3,1) 6

2018 rok:
8 września: Grand Prix Słowenii w Krsko
Bartosz Zmarzlik – 5 miejsce: (2,2,3,2,2,1) 12

Dane Stadionu im. Matije Gubca w Krsko:

  • Adres: Cesta krških žrtev 130a, 8270 Krsko, Słowenia
  • Pojemoność: 12 000 ( z dodatkowymi trybunami 16000)
  • Rekord toru: Matej Zagar: 64,75 s.
  • Długość toru: 387 metrów

Klasyfikacja generalna cyklu Grand Prix 2019 (bez uwzględnienia „dzikich kart”):

1. Patryk Dudek (Polska) – 16 pkt.
2. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 15 pkt.
3. Niels Kristian Iversen (Dania) – 14 pkt.
4. Leon Madsen (Dania) – 13 pkt.
5. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 10 pkt.
6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 10 pkt.
7. Robert Lambert (Wielkaa Brytania) – 8 pkt.
8. Martin Vaculik (Słowacja) – 7 pkt.
9. Matej Zagar (Słowenia) – 7 pkt.
10. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 6 pkt.
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 6 pkt. 
12. Jason Doyle (Australia) – 5 pkt.
13. Janusz Kołodziej (Polska) – 4 pkt.
14. Artiom Łaguta (Rosja) – 4 pkt. 
15. Maciej Janowski (Polska) NS
16. Greg Hancock (USA) NS

Foto: Mateusz Wójcik

FIRMY WSPIERAJĄCE ZMARZLIK TEAM

SPONSORZY I PARTNERZY

Nic nie dzieje się w pojedynkę. Żaden sukces nie powstaje w samotności. Poznajcie firmy, które są nam szczególnie bliskie. Firmy, a nade wszystko wspaniałych ludzi, którzy umożliwiają realizację planów i pasji. To profesjonaliści, ludzie sukcesu, po prostu… wspaniali przyjaciele. Wszystkim im razem i każdemu z osobna składamy ogromne wyrazy wdzięczności. Poznajcie ich i ich działalność. Rekomendujemy całym sercem.

Maszoński Logistic
NGINE energy classic
MIB Nordic
Inter Cars
Wecon
Garcarek
Promet Cargo
Galiński Siatki Filtracyjne
Świder-Trans
Kris-Luft
Jorg Grohmann
INT. Production
Globex
Mario VVS
Gold Las
Klim Brokers
Optyline
DK Utemilio
E-Trasborg A/S
Budnex
GESS.PL - Agencja Reklamowa
Mitas
Rehakompleks
Berner
Zmarzlik Home Design