Bartosz Zmarzlik - żużel, speedway
Opublikowano: 7 Kwiecień 2020 | AUTOR: Artur Kąciak

Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów – historia występów

Bartosz Zmarzlik był jako junior jednym z głównych filarów młodzieżowej reprezentacji Polski. Dzisiaj prezentujemy na naszej stronie wyniki Bartka w finałach DMŚJ. Wychowanek Stali Gorzów ma w swoim dorobku kilka krążków wywalczonych w tych rozgrywkach.

Bartosz Zmarzlik pierwszy raz w finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów wystąpił w 2012 roku. Najlepsze młodzieżowe reprezentacje rywalizowały wówczas 1 września na torze w Gnieźnie. Polacy zdeklasowali swoich rywali, zdobywając łącznie sześćdziesiąt jeden punktów. Sklasyfikowani na drugim miejscu zawodnicy z Australii uzbierali tylko czterdzieści cztery „oczka”. Bartek wystąpił w trzech wyścigach, w których zgromadził osiem punktów. Jedynym pogromcą naszego rodaka okazał się w biegu ósmym Darcy Ward. W trakcie tej imprezy Zmarzlik doznał poważnej kontuzji. Zawodnik miał koszmarnie wyglądający upadek. Żużlowiec doznał skomplikowanego złamania lewej nogi z przemieszczeniem. Uraz ten zmusił żużlowca do zakończenia dużo wcześniej trwającego sezonu.

W sobotę 28 września 2013 roku o miano najlepszej reprezentacji młodzieżowej zawodnicy rywalizowali w Pardubicach. Po niesamowicie zaciętej walce zwyciężyła Dania, która o jeden punkt wyprzedziła Polskę. Bartosz Zmarzlik był najskuteczniejszym zawodnikiem w naszej kadrze. W pięciu startach zdobył trzynaście punktów. Cztery wyścigi zwyciężył, a w jednym dojechał do mety na trzeciej pozycji.

Slangerup miasto położone w Danii było gospodarzem finału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w 2014 roku. Polska zwyciężyła w tym turnieju z dużą przewagą. Nasi reprezentacji wywalczyli łącznie 51 punktów, a sklasyfikowana na drugim miejscu drużyna gospodarzy trzydzieści pięć „oczek”. Pozostali rywale wypadli jeszcze gorzej. Zmarzlik w pięciu startach zdobył trzynaście punktów i miał duży wkład w końcowy sukces naszego zespołu.

W 2015 roku finał DMŚJ został zorganizowany w dalekiej Australii. Zawody odbyły się 31 października na torze w Mildurze. Nasi żużlowcy stanęli na wysokości zadania i obronili tytuł wywalczony w poprzednim sezonie. Polacy ponowie odstawili rywali, zwyciężając z przewagą jedenastu punktów na sklasyfikowaną na drugiej pozycji Danią. Bartek w pięciu startach zgromadził komplet piętnastu punktów i był jednym z głównych ojców sukcesu naszej reprezentacji.

Ostatni raz Bartek w finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów wystąpił w sezonie 2016. Norrkoping miasto w Szwecji było organizatorem tego turnieju. Polska ponownie okazała się najlepsza. Zmarzlik tylko w swoim pierwszym biegu oglądał plecy rywali. W pozostałych czterech startach przyjeżdżał do mety na pierwszym miejscu. W sumie w pięciu startach zdobył dla naszego kraju trzynaście punktów.

Bartosz Zmarzlik pięciokrotnie startował w finałach DMŚJ. Wywalczył z kolegami z młodzieżowej reprezentacji cztery złote medale i jeden srebrny. Jest to imponujący wynik, który na stałe zapisze się na kartach historii światowego żużla.